حساسیت غذایی چیست ؟

طبقه بندی مقالات سایت
دارو درمانی در دیابت
اهتمام به کیفیت - صفحه داخلی
کلوران
 •   1396/09/09

تقریبا 6 تا 8 درصد بچه های زیر 3 سال و 4 درصد بزرگسالان حساسیت غذایی دارند. برخی از بچه ها حتی اگر درمانی صورت نگیرد، این حساسیت را همزمان با بزرگتر شدن از دست خواهند داد.
حساسیت غذایی به سادگی با مشکل متداول دیگری به نام عدم تحمل غذایی اشتباه گرفته می‌شود. در صورتیکه عدم تحمل غذایی مشکل کم اهمیت تری است که در آن سیستم ایمنی درگیر نمی شود.
نشانه‌ها
ممکن است واکنش های آلرژیک به غذاهای خاص برای بعضی از افراد قدری ناخوشایند باشد اما شدید نباشد و برای برخی دیگر بسیار شدید و حتی تهدید کننده ی حیات باشد.
علائم و نشانه های حساسیت غذایی در عرض چند دقیقه تا یک ساعت پس از خوردن غذای ممنوعه نمود می یابد.
اغلب علائم رایج آلرژی غذایی عبارتند از:
* سوزش دهان
* کهیر ، خارش یا اگزما
* تورم لب ها ، صورت، زبان و گلو یا بخش های دیگر بدن
* خس خس و گرفتگی بینی یا تنفس سخت
* درد شکمی، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ
* سرگیجه، گیجی و یا غش

آنافیلاکسی:
در برخی از افراد ،ممکن است یک حساسیت غذایی ، واکنش آلرژیک شدیدی ایجاد کند که به آن آنافیلاکسی می گوییم. این حالت می تواند باعث بروز علائمی گردد که این علائم حتی می تواند جان فرد را به خطر بیاندازد:
* گرفتگی و تنگی راه های تنفسی
* ورم گلو به طوریکه تنفس به سختی امکان پذیر باشد .
* شوک و افت فشار خون شدید
* ضربان تند
* سرگیجه،گیجی و عدم هوشیاری
درمان های فوری و اضطراری برای آنافیلاکسی ضروری است. عدم درمان می تواند به کما و مرگ منجر شود.
 علت حساسیت های غذایی:
در حساسیت غذایی، سیستم ایمنی بدن شما به طور اشتباه یک غذا یا جزئی از غذا را بعنوان ترکیبی مضر برای بدن شناسایی می کند. سیستم ایمنی بدن سلول ها را به ترشح نوعی آنتی بادی که ایمونوگلوبولین نامیده میشود تحریک میکند تا با این ترکیب غذایی (آلرژن) مبارزه کند و دفعه بعدی که شما حتی مقدار خیلی کمی از آن غذا را بخورید، آنتی بادی IgE آن را شناسایی کرده و به سیستم ایمنی پیام میفرستد تا ترکیب شیمیایی به نام هیستامین و ترکیبات شیمیایی دیگری را به داخل جریان خون آزاد کند.
آزادسازی این ترکیبات شیمیایی باعث بروز یک سلسله علائم و نشانه های آلرژیک میشوند. در واقع این ترکیبات شیمیایی هستند که باعث پاسخ های آلرژیکی شامل : آبریزش بینی، خارش چشم ها، خشکی زبان، دانه های پوستی و کهیر، حالت تهوع، اسهال، سختی تنفس وحتی شوک آنافیلاکسی می شوند.
*پروتئین های خاص موجود در غذاهایی به شرح زیر، محرک بیشتر حساسیت های غذایی هستند:
* نرم تنان صدف دار مثل میگو و خرچنگ
* بادام زمینی
* مغزهای درختی مثل گردو وگردوی آمریکایی
* ماهی
* تخم مرغ
*هم چنین در بچه ها، معمولا حساسیت غذایی بوسیله پروتئین های غذاهای زیر تحریک میشود:
* تخم مرغ
* شیر
* بادام زمینی
* مغزهای درختی
شکلات که مدتی طولانی به عنوان محرک آلرژی در بچه ها توسط والدین در نظر گرفته میشد، در حقیقت به ندرت ممکن است باعث حساسیت غذایی شود.
عدم تحمل غذایی و سایر واکنش ها:
برخی واکنش های غذایی هستند که علائمی شبیه به حساسیت غذایی ایجاد می کنند.اگر تنها علائم گوارشی داشته باشید این احتمال وجود دارد که این پاسخ ها تنها یک عدم تحمل غذایی باشد نه آلرژی غذایی. بسته به اینکه شما به چه نوعی از عدم تحمل غذایی مبتلا باشید ، ممکن است بتوانید مقدار کمی از آن غذای خاص را بدون ظهور واکنشی خاص مصرف کنید. در حالیکه اگر واقعا حساسیت غذایی داشته باشید مقدار خیلی کمی ازآن غذا نیز میتواند باعث پاسخ آلرژیک شود. از آنجاییکه عدم تحمل غذا نیز برخی علائم مشابه حساسیت غذایی ایجاد میکند-مثل تهوع، استفراغ،گرفتگی و اسهال- بسیاری از مردم معمولا در تشخیص این دو دچار اشتباه میشوند.
یک نکته ماهرانه در تشخیص عدم تحمل غذایی این است که برخی از افراد در واقع نه به خود غذا بلکه به یک جزء یا ترکیب استفاده شده در تهیه غذا حساسیت دارند و واکنش نشان میدهند.
 وضعیت های متداولی که ممکن است به علت تشابه علائم با آلرژی غذایی اشتباه شوند عبارتند از:
– نبودن یک آنزیم خاص و مورد نیاز برای هضم کامل یک غذا.
ممکن است شما مقدار کافی از برخی آنزیم های مورد نیاز برای هضم برخی غذاها را نداشته باشید. بعنوان مثال ، مقدار ناکافی آنزیم لاکتاز ، توانایی شما در هضم لاکتوز، قند اصلی محصولات شیر، را کاهش میدهد.عدم تحمل لاکتوز باعث بروز علائمی مثل نفخ، گرفتگی روده ، اسهال و گازهای اضافی میشود.
سندرم روده تحریک پذیر.
برخی غذاها ممکن است باعث ایجاد علائم ونشانه های سندرم روده تحریک پذیر شوند . ممکن است متوجه شوید که بعضی غذاها باعث گرفتگی روده، یبوست یا اسهال میشوند. برای جلوگیری از این علائم ازمصرف این غذاها اجتناب کنید.
مسمومیت غذایی.
برخی مواقع مسمومیت غذایی شبیه به پاسخ آلرژیک است . بعضی از انواع قارچ و ریواس میتوانند سمی باشند. باکتری های کنسرو فاسد شده یا دیگر ماهی ها با تولید سم باعث ظهور واکنش های مضری میشوند.
– حساسیت به افزودنی های غذا.
برخی از افراد بعد از مصرف افزودنی های خاص در غذا علائم گوارشی و نشانه های دیگر را بروز میدهند. بعنوان مثال، سولفیت اضافه شده به میوه های خشک، محصولات کنسرو شده و مشروب ممکن است در برخی افراد حساس باعث حمله آسمی شود. دیگر افزودنی هایی که می توانند محرک واکنش باشند شامل مونوسدیم گلوتامات (MSG)، شیرین کننده های مصنوعی و رنگ های غذایی هستند.
– استرس و عوامل فیزیکی.
گاهی اوقات تنها تصور اشتباه در مورد یک غذا، ممکن است حال شما را ناخوش کند. علل امر به طور کامل مشخص نشده اند.
بیماری سلیاک.
برخی مواقع بیماری سلیاک به عنوان حساسیت به گلوتن درنظر گرفته میشود درحالیکه واقعا یک حساسیت غذایی نیست.درست است که مانند یک حساسیت غذایی ، پاسخ ایمنی را درگیر می کند، اما این یک پاسخ سیستم ایمنی خاص است که پیچیده تر از یک حساسیت غذایی ساده می باشد.این وضعیت گوارشی مزمن با مصرف گلوتن، پروتئین موجود درنان، پاستا، شیرینی و خیلی دیگر از غذاهای تهیه شده با آرد گندم ، جو و چاودار ایجاد میشود. اگر شما مبتلا به بیماری سلیاک باشید وغذاهای حاوی گلوتن مصرف کنید، پاسخ ایمنی رخ میدهد و باعث آسیب به سطح روده کوچک وعدم توانایی در جذب برخی ریزمغذی ها میشود.

علائم بیماری سلیاک شامل : اسهال، درد شکمی و نفخ می باشد. در برخی افراد، سلیاک باعث سوء تغذیه و کمبود های تغذیه ای می گردد.


عوامل خطر
عوامل خطر ساز حساسیت های غذایی می تواند شامل موارد ذیل باشد:
– سابقه خانوادگی. چنانچه آسم ، اگزما، کهیر و حساسیت هایی مثل حساسیت فصلی در خانواده شما شایع باشند، شما در معرض خطر بالای ابتلاء به آلرژی غذایی هستید.
– داشتن سابقه یک حساسیت غذایی. برخی از بچه ها ممکن است یک حساسیت غذایی را از دست بدهند و بهبود یابند ،اما در برخی مواقع این حساسیت بعدها در زندگی مجددا بازمیگردد.
– حساسیت های دیگر. اگر شما در گذشته به یک ماده غذایی حساسیت داشته اید، در معرض خطر حساسیت به مواد غذایی دیگری نیز می باشید. هم چنین داشتن یک نوع حساسیت مثل حساسیت فصلی باعث میشود شما مستعد ابتلاء به انواع دیگری مثل حساسیت غذایی باشید.
– سن. حساسیت های غذایی در بچه ها، بویژه در شیرخواران و کودکان نوپا متدوال است. هم چنان که سن بالا میرود، سیستم گوارشی تکامل یافته و احتمال کمتری وجود دارد که بدن شما غذاها یا اجزائی از غذا را که محرک آلرژی هستند را جذب کند. خوشبختانه، معمولا بچه ها، حساسیت به شیر، سویا، گندم و تخم مرغ را از دست خواهند داد. حساسیت های شدید و حساسیت به مغزها و صدف داران به احتمال بیشتر مادام العمر خواهند بود.


عوارض
عوارض یک حساسیت غذایی میتواند شامل موارد زیر باشد:
– آنافیلاکسی .یک پاسخ آلرژیک شدید و تهدید کننده حیات
– درماتیت حساسیتی (اگزما). تقریبا یک نفر از هر سه نفر مبتلاء به حساسیت غذایی اگزما نیز دارند.
– میگرن. نشان داده شده است که در برخی افراد، هیستامین آزاد شده توسط سیستم ایمنی در طول پاسخ آلرژیک ، میگرن و سردردهای عصبی را ایجاد می کند.
اگرچه برخی از مردم بر این باورند که حساسیت غذایی به بیش فعالی دوران کودکی و به آرتریت مربوط است، اما شواهدی در این باره وجود ندارد.


پیشگیری

بهترین راه پیشگیری از یک واکنش آلرژیک، شناخت و اجتناب از غذاهایی است که این علائم را ایجاد می کنند. برای برخی از افراد این مشکل فقط یک مسئله ناراحت کننده است، اما برخی دیگر آنرا رنج بزرگتری می بینند. برخی از اجزای غذایی آلرژی زا میتوانند زمانیکه بعنوان جزء غذایی در یک بشقاب غذا باشند، به خوبی در بین دیگر اجزاء غذا پنهان گردند. این اتفاق بویژه در رستوران ها و دیگر محافل اجتماعی رخ میدهد.

اگر شما دچار یک حساسیت غذایی هستید، موارد زیر را رعایت کنید:

- بدانید که چه می خورید و می نوشید. مطمئن شوید که برچسب غذایی را با دقت خوانده اید.

- اگر تا به حال یک واکنش شدید آلرژیک داشته اید، یک بازوبند یا گردنبند پزشکی داشته باشید که در موارد حمله آلرژیک یا شرایطی که قادر به برقراری ارتباط نیستید، دیگران متوجه حساسیت غذایی شما شوند.

- در مورد تجویز اپی نفرین اورژانسی (آدرنالین) با پزشک خود صحبت کنید.

- اگر آسم دارید، هنگام صرف غذا در رستوران حتما از اینکه به غذا سولفیت اضافه نشده باشد مطمئن شوید . هنگام خرید مواد غذایی حتما برچسب روی محصولات را به دنبال واژه های سدیم بی سولفیت، پتاسیم بی سولفیت، سدیم سولفیت و پتاسیم متا بی سولفیت چک کنید.

- وقتی در جایی بیرون منزل غذا میخورید مطمئن شوید که میزبان شما کاملا از حساسیت غذایی شما باخبراست، و لازم است که شما 100 درصد ازاینکه غذا حاوی ترکیب حساسیت زا برای شما نیست مطمئن باشید. هم چنین، از ناخالصی ها و آلودگی های غذایی در آشپزخانه آگاه باشید.

-مطمئن شوید که غذا روی سطوح یا تابه های حاوی غذای حساسیت زا تهیه نشده است.حتی بهتر است که با سرآشپز صحبت کنید .

– به اینکه نیازها و شرایطتان را آشکار سازید بی میل نباشید. پرسنل رستوران زمانی که از درخواست شما کاملا آگاه باشند از کمک کردن به شما خوشحال خواهند شد.


درمان دارویی

تنها راه اجتناب از یک پاسخ آلرژیک دوری کردن از غذاهایی است که این علائم و نشانه ها را بوجود می آورند. اگرچه با وجود تلاش های شما نیز احتمال دارد که در رژیمتان با یک غذای محرک مواجه گردید.

برای پاسخ آلرژیک خفیف، آنتی هیستامین های معمول توصیه شده میتوانند علائم را تخفیف دهند. میتوان این داروها را بعد از خوردن غذای حساسیت زا برای کاهش خارش و کهیر مصرف کرد. اما، آنتی هیستامین ها برای درمان پاسخ های شدید کمک کننده نمی باشند.

برای پاسخ آلرژیک شدید، شما به تزریق فوری اپی نفرین و انتقال به اورژانس نیاز دارید. بسیاری از مردمی که حساسیت دارند، همیشه یک اتوانژکتور (EpiPen, EpiPen Jr or Twinject) همراه دارند. این وسیله شامل یک سرنگ و سوزن پنهان است که با تزریق به ران پا مقدار مشخصی از دارو را به بدن وارد میکند.اگر پزشکتان یک اتوانژکتور اپی نفرین برای شما تجویز کرد:

- در همه حال آنرا با خود داشته باشید. و بهتر است که یک اتوانژکتور دیگر درون ماشین و یا میز محل کارتان داشته باشید.

- همیشه مطمئن شوید که قبل از رسیدن تاریخ انقضاء ، اپی نفرین جدید جایگزین کرده اید.

- مطمئن شوید که روش استفاده از اتوانژکتور را میدانید. هم چنین نزدیکان تان باید برای کمک به زندگی شما روش استفاده از دارو را در موارد علائم شدیدتر و آنافیلاکسی بدانند.

با وجود اینکه تحقیقاتی در جهت پیدا کردن روشهای درمانی به منظور کاهش علائم آلرژی و جلوگیری از حمله های آلرژی ، در حال انجام هستند ولی هنوزهیچ درمان تایید شده که بتواند از حساسیت جلوگیری کرده یا علائم را به طور کامل از بین ببرد، وجود ندارد. متاسفانه آمپول های آلرژی (ایمونوتراپی) ، که برای کاهش تاثیرات آلرژی های دیگری مثل حساسیت فصلی استفاده میشوند در درمان حساسیت غذایی تاثیری ندارند.

درمان اصلی این است که از غذای مورد تردید اجتناب کرده و به منظورتشخیص اقدامات تخفیف دهنده و عکس العمل مناسب در برابر واکنش های شدید، با پزشکتان همکاری و مشورت نمایید.

جایگزین های دارویی (طب تکمیلی) :

تحقیقات در زمینه جانشین های درمانی برای آلرژی غذایی محدودند. اگرچه بسیاری از افراد در این زمینه تلاش کرده و ادعا می کنند که برخی درمان های جایگزین کمک کننده اند.

- داروهای گیاهی. تعداد کمی از مطالعات اثرات مثبت داروهای گیاهی را مثل برخی ترکیبات دارویی چینی، در کاهش علائم و پیشگیری از آنافیلاکسی نشان داده اند .اگرچه هنوز هیچ دلیل قابل اعتمادی بر این مسئله وجود ندارد. بعلاوه، نگرانی های در مورد کیفیت برخی ازاین داروهای گیاهی چینی وجود دارد.در مورد مصرف این داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید.ممکن است این داروها بر نتایج آزمایش شما اثرگذار باشند یا با برخی داروهای دریافتی شما تداخل داشته باشند.

- طب سوزنی و ماساژ درمانی (یک روش درمانی چینی با فشار دست در برخی نقاط بدن). تحقیقات دانشگاهی اندکی در مورد اثربخشی طب سوزنی برای درمان آلرژی غذایی وجود دارند و این مطالعات فواید روشنی را در مورد این روش ها نشان نداده اند. اگرچه برخی از افراد معتقدند که این روش های درمانی به برخی از مشکلات سلامتی آنها ، مثل حساسیت ها،کمک می کند و به علت خطرات کوچکی که این روشها به همراه دارند، حتما با یک متخصص کار کنید.

- رژیم های غذایی خاص. در گذشته، رژیم های غذایی گردشی که طی آن باید از برخی غذاهای خاص طی یک دوره خاص اجتناب می کردید،بعنوان یک روش درمانی حساسیت غذایی در نظر گرفته میشد.هیچ شواهدی مبنی بر اثربخشی این رژیم و یا رژیم های مشابه در حساسیت غذایی وجود ندارد. تنها روش غذایی اثبات شده برای عمل این است که به طور کامل از غذاهای محرک آلرژی دوری کنید.

حمایت و پشتیبانی

حساسیت غذایی میتواند بسیار چالش برانگیز و یک دلیل مهم نگران کننده باشد. داشتن یک منبع اطلاعاتی خوب و شانس درمیان گذاشتن مشکلات و نگرانی ها با دیگران میتواند بسیار کمک کننده باشد. تعدادی از سایت های اینترنتی و سازمان های عام المنفعه، اطلاعات و جلسه هایی را برای بحث درباره حساسیت غذایی ارائه می کنند. برخی از آنها فقط مخصوص والدین بچه هایی با حساسیت غذایی هستند.


در اینجا هشت تا از شایع ترین آلرژی غذایی بحث می شود.
1. آلرژی به شیر گاو
آلرژی به شیر گاو اغلب در نوزادان و کودکان دیده می شود به ویژه هنگامی که آنها در معرض پروتئین شیر گاو قرار گیرند که قبل از شش ماه سن می باشد.
این یکی از شایع ترین آلرژی کودکی است که 2 - 3 درصد از نوزادان و کودکان نوپا را تحت تاثیر قرار می دهد.
با این حال، حدود 90 درصد از کودکان با این شرایط تا سه سالگی رشد می کنند و آن در بزرگسالان بسیار کمتر رایج است.
آلرژی به شیر گاو می تواند در هر دو اشکال IgE و غیر IgE در رخ دهد اما IgE در آلرژی به شیر گاو از رایج ترین و به طور بالقوه جدی ترین هستند.
کودکان و بزرگسالان با حساسیت IgE تمایل دارند که در عرض 5 - 30 دقیقه بعد از خوردن شیر گاو یک واکنش نشان دهند آنها نشانه هایی مانند تورم، خارش، کهیر، استفراغ و در موارد نادر آنافیلاکسی را تجربه می کنند.
در حساسیت غیر IgE معمولاً علائم مبتنی بر روده بیشتر شبیه استفراغ، یبوست یا اسهال، و همچنین التهاب دیواره روده است.
در آلرژی غیر IgE به شیر تشخیص می تواند بسیار دشوار باشد دلیل این است که گاهی اوقات علائم می تواند عدم تحمل نشان را دهد و هیچ تست خونی برای تشخیص آن وجود دارد.
اگر تشخیص آلرژی به شیر گاو مشخص شده باشد تنها درمان جلوگیری از شیر گاو و غذاهای حاوی آن است این شامل هر گونه مواد غذایی و یا نوشیدنی هایی که شامل:

 • شیر
 • پودر شیر
 • پنیر
 • کره
 • مارگارین
 • ماست
 • خامه
 • بستنی

در تغذیه با شیر مادر برای نوزادان با آلرژی ممکن است لازم به حذف شیر و غذاهای حاوی آن از رژیم غذایی مادر باشد.
برای کودکانی نمی توانند از شیر مادر تغذیه شوند یک شیرخشک مبتنی بر شیر گاو مناسب برای توسط پزشک اطفال توصیه می شود.
2. حساسیت به تخم مرغ
آلرژی تخم مرغ دومین علت شایع آلرژی غذایی در کودکان است.
با این حال، 68٪ از کودکانی که به تخم مرغ آلرژی دارد آلرژی آنها تا 16 سالگی ادامه پیدا می کند.
علائم این بیماری شامل:
استرس گوارشی مثل معده درد.
واکنش های پوستی، مانند کهیر یا راش.
مشکلات تنفسی.
آنافیلاکسی (که نادر است).
جالب توجه است، این امکان وجود دارد که آلرژی به سفیده تخم مرغ باشد اما به زرده نباشد و بالعکس. دلیل این است که پروتئین در سفیده تخم مرغ و زرده تخم مرغ کمی متفاوت باشد.
با این حال بسیاری از پروتئین های که باعث آلرژی می شوند در سفیده تخم مرغ یافت می شود لذا آلرژی در سفیده تخم مرغ شایع تر است.
مانند سایر آلرژی ها، درمان برای آلرژی به تخم مرغ یک رژیم غذایی عاری از تخم مرغ است.
با این حال، شما ممکن است مجبور به اجتناب از همه مواد غذایی مرتبط با تخم مرغ باشید تخم مرغ گرم می تواند شکل پروتئین ایجاد کننده آلرژی را تغییر دهد این می تواند مضر بودن آن توسط بدن را متوقف کند بدین معنی که کمتر باعث یک واکنش می شود.
در واقع، یک مطالعه نشان داده است که حدود 70 درصد از کودکان با آلرژی به تخم مرغ می تواند خوردن بیسکویت و یا کیک حاوی یک جزء تخم مرغ پخته شده را تحمل کنند.
با این وجود، این مورد برای همه نیست و عواقب ناشی از خوردن تخم مرغ
3. حساسیت به آجیل درختی
حساسیت به آجیل درختی، آلرژی به برخی از مغزها و دانه هایی است که از درختان بدست آمده باشند.
برخی از نمونه های آجیل درختی عبارتند از:
آجیل برزیلی
بادام ها
کاشو (بادام هندی)
آجیل ماکادمیا
پسته
آجیل کاج
گردو
افراد مبتلا به آلرژی آجیل درختی نیز به محصولات غذایی ساخته شده با این آجیل ها مانند کره و روغن مغزها آلرژیک می شود.
آنها توصیه به اجتناب از همه نوع آجیل درختی می شوند حتی اگر آنها تنها به یک یا دو نوع حساسیت دارند.
دلیل این است که به یک نوع از آجیل درخت آلرژی داشتن خطر ابتلا به آلرژی به انواع دیگر آجیل درختی را افزایش می دهد.
علاوه بر این، جلوگیری از تمام آجیل ها نه فقط یک یا دو نوع آسان تر است و بر خلاف برخی از آلرژی های دیگر، حساسیت به آجیل درختی معمولاً یک بیماری مادام العمر است.
آلرژی نیز می تواند بسیار شدید باشد و آلرژی آجیل درختی مسئول حدود 50 درصد از مرگ و میر ناشی از آنافیلاکسی می باشد.
به این دلیل، افراد مبتلا به آلرژی آجیل درختی (و نیز سایر آلرژی های به طور بالقوه تهدید کننده حیات) توصیه به حمل قلم EPI در تمام اوقات می شوند.
قلم EPI یک دستگاه برای تزریق آدرنالین توسط خود فرد بعد از شروع به یک واکنش آلرژیک شدید است.
زمانیکه تزریق انجام شود اثرات آلرژی معکوس می شود و جان فرد نجات پیدا می کند.
4. حساسیت به بادام زمینی
مانند آلرژی آجیل درختی، آلرژی بادام زمینی بسیار رایج است و می تواند سبب واکنش های شدید و بالقوه کشنده آلرژیک شود.
کسانی که به بادام زمینی آلرژی دارند اغلب به آجیل درختی نیز حساسیت دارند.
چون حساسیت به بادام زمینی اغلب در بین مردم شناخته شده نیست تصور بر این است که افراد با سابقه خانوادگی آلرژی به بادام زمینی بیشتر در معرض خطر هستند.
به این دلیل، قبلا تصور می شد که معرفی بادام زمینی از طریق رژیم غذایی مادر و تغذیه با شیر مادر ممکن است حساسیت به بادام زمینی آغاز شود.
آلرژی بادام زمینی روی حدود 4 - 8 درصد کودکان و 1 - 2 درصد از بزرگسالان تاثیر می گذارد.
با این حال، در حدود 15 - 22٪ از کودکان که دچار حساسیت به بادام زمینی هستند تا سال های نوجوانی آنها ادامه پیدا می کند.
مانند سایر آلرژی ها، یک حساسیت به بادام زمینی با استفاده از ترکیبی از سابقه بیمار، تست پوستی، آزمایش خون و چالش های مواد غذایی تشخیص داده می شود.

در حال حاضر، تنها درمان موثر اجتناب کامل از بادام زمینی و محصولات حاوی بادام زمینی است.
با این حال، درمان های جدید هستند که برای کودکان مبتلا به آلرژی بادام زمینی توسعه یافته است این شامل دادن مقادیر دقیق و کوچکی از بادام زمینی تحت نظارت دقیق پزشکی برای حساسیت زدایی می باشد.
5. حساسیت به صدف
در حساسیت به سخت پوستان بدن شما به پروتئین سخت پوستان و نرم تنان از خانواده های ماهی حمله می کند که به عنوان آلرژی به سخت پوستان شناخته می شود.
نمونه هایی از سخت پوستان عبارتند از:
حلزون
میگو
خرچنگ دریایی
خرچنگ خار دار
ماهی مرکب
حلزون اسکالوپ
شایع ترین عامل آلرژی به غذاهای دریایی یک پروتئین به نام تروپوماسین است. پروتئین های دیگر که ممکن است نقشی در تحریک پاسخ ایمنی بازی کنند عبارت از کیناز، آرژنین و زنجیره سبک میوزین می باشد.
علائم آلرژی به صدف معمولاً به سرعت رخ می دهد و شبیه به دیگر آلرژی غذایی IgE هستند.
با این حال، تشخیص آلرژی غذاهای دریایی واقعی از یک واکنش های جانبی به یک آلاینده از غذاهای دریایی، مانند باکتری ها، ویروس ها و انگل ها گاهی اوقات می تواند سخت باشد.
دلیل این است که علائم مسائل گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد معده می تواند در هر دو مشابه باشد.
حساسیت به سخت پوستان با گذشت زمان حل و فصل نمی شود به طوری که بسیاری از افراد با این شرایط باید تمام سخت پوستان را از رژیم غذایی خود برای جلوگیری از داشتن یک واکنش آلرژیک حذف کنند.
جالب توجه است، حتی بخارات ناشی از پخت و پز سخت پوستان می تواند واکنش های آلرژی را در کسانی که حساسیت دارند آغاز کند. این به این معنی است که بسیاری از مردم دارای حساسیت به سخت پوستان باید از رفتن به مکان هایی که غذاهای دریایی پخت و پز می شود اجتناب کنند.
6. حساسیت به گندم
حساسیت به گندم واکنش آلرژیک به یکی از پروتئین های موجود در گندم است.
این امر بیشترین تاثیر را در کودکان می گذارد. اگر چه، کودکان با آلرژی به گندم اغلب با آن تا زمان رسیدن به سن 10 سال بزرگ می شوند
مانند سایر آلرژی ها، آلرژی به گندم می تواند سبب استرس گوارش، کهیر، استفراغ، بثورات و تورم شود و در موارد شدید، آنافیلاکسی رخ می دهد.
این است که اغلب با بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک می تواند گیج کننده باشد زیرا علائم گوارشی مشابه دارند.
با این حال، آلرژی به گندم درست باعث پاسخ ایمنی به یکی از صدها پروتئین موجود در گندم است. این واکنش می تواند شدید باشد و گاهی حتی منجر به مرگ می شود.
از سوی دیگر، بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک تهدید کننده حیات نیستند. این ها واکنش های ایمنی غیر معمول به گلوتن گندم می باشد.
افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک باید از گندم و سایر غلات حاوی پروتئین گلوتن اجتناب کنند.
افراد مبتلا به آلرژی گندم تنها نیاز به اجتناب از گندم دارند و می توانند گلوتن از دانه هایی که حاوی گندم نباشد را تحمل کند.
حساسیت به گندم اغلب از طریق آزمایش پوستی تشخیص داده می شود.
تنها درمان جلوگیری از گندم و محصولات حاوی گندم است. این به این معنی است که باید از غذاها و همچنین محصولات زیبایی و آرایشی شامل گندم اجتناب کنند.
7. حساسیت به سویا
آلرژی به سویا حدود 0.4 درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد و به طور معمول در نوزادان و کودکان زیر سه سال دیده می شود.
آنها توسط یک پروتئین در دانه سویا یا حاوی محصولات سویا رخ می دهد. با این حال، حدود 70٪ از کودکانی که به سویا آلرژی دارند با آلرژی یزرگ می شوند.
علائم می تواند شامل ایجاد خارش و سوزش دهان و آبریزش بینی تا راش و آسم یا مشکلات تنفسی باشد. در موارد نادر، یک حساسیت به سویا همچنین می توانید سبب آنافیلاکسی شود.
جالب توجه است، تعداد کمی از بچه ها که به شیر گاو حساسیت دارند به سویا نیز حساسیت دارند.
محرک های غذایی متداول حساسیت به سویا شامل سویا و محصولات سویا مانند شیر سویا یا سس سویا است. از آنجا که سویا در بسیاری از غذاها یافت می شود خواندن برچسب مواد غذایی خیلی مهم است.
مانند سایر آلرژی ها، تنها درمان برای آلرژی سویا اجتناب از سویا است.
8. آلرژی به ماهی
آلرژی به ماهی رایج است و تا حدود 2 درصد از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد
بر خلاف دیگر آلرژی ها، آلرژی به ماهی در طول زندگی غیر معمول نیست 40٪ از توسعه آلرژی به ماهی در بزرگسالان است.
مانند آلرژی سخت پوستان، یک حساسیت ماهی می تواند سبب یک واکنش آلرژیک جدی و بالقوه کشنده شود. علائم اصلی استفراغ و اسهال هستند اما در موارد نادر، آنافیلاکسی نیز می تواند رخ دهد.
این به این معنی است که کسانی که به ماهی حساسیت دارند معمولاً باید قلم EPI را با خود حمل کنند تا اگر به طور تصادفی با خوردن ماهی دچار آلرژی شدند استفاده نمایید.
از آنجا که علائم می تواند مشابه باشد یک حساسیت به ماهی گاهی اوقات با یک واکنش به یک آلاینده در ماهی مانند باکتری ها، ویروس ها و یا سموم اشتباه گرفته می شود.
همچنین سخت پوستان و ماهی دارای باله نمی توانند پروتئین های مشابه را حمل کنند لذا افرادی که آلرژی به سخت پوستان دارند ممکن است به ماهی آلرژی نداشته باشند.
با این حال، بسیاری از مردم با حساسیت به ماهی با یک یا چند نوع از ماهی حساسیت دارند.
غذاهای حساسیت زای دیگر
8 آلرژی غذایی که در بالا ذکر شدند شایع ترین هستند.با این حال، بسیاری دیگر نیز وجود دارد.
آلرژی های غذایی کمتر شایع می توانند مجموعه ای از نشانه ها ، اعم از خارش خفیف لب و دهان (شناخته شده به عنوان سندرم آلرژی دهانی) تا آنافیلاکسی تهدید کننده زندگی را ایجاد کنند.
برخی از آلرژی های غذایی کمتر شایع عبارتند از:

 • بذر کتان
 • دانه کنجد
 • هلو
 • موز
 • آوکادو
 • کیوی
 • میوه گل ساعتی
 • کرفس
 • سیر
 • دانه های خردل
 • تخم بادیان رومی که بصورت ادویه بکار میرود
 • بابونه

منابع : برگرفته از سایت های پزشکان بدون مرز - طب نوین - فود رژیمی

ترجمه ها:

مطالب مرتبط


سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک پذیر(IBS) یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش به این معناست که مشک...
تغذیه در دیابت

تغذیه در دیابت

دیابت نوعی بیمارى هست که مشخصه آن بالا رفتن قند خون بیش از حد طبیعى بوده و به ع...
بیماری سلیاک چیست ؟

بیماری سلیاک چیست ؟

بیماری سلیاک، نوعی بیماری گوارشی است که به پرزهای روده کوچک آسیب می‌رساند و سبب ...

نظرات


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر