سلامت مردان و بیماری های رایج آنها

طبقه بندی مقالات سایت
دارو درمانی در دیابت
اهتمام به کیفیت - صفحه داخلی
کلوران
  •   1396/12/04

**مقدمه

سلامت مردان موضوع مهمی است که موجب استحکام و ارتقای سلامت جامعه و نیروی کار آن می شود و توسعه کشور را در پی خواهد داشت. مردان نسبت به زنان در معرض عوامل خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات نادرستی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است. از سوی دیگر، مردان کمتر به پزشک مراجعه می کنند و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تاخیر می اندازند.

طبق بررسی هایی که در سال 1382 انجام شده، بار بیماری ها و آسیب در کشور در جنس مذکر برای همه سنین بیشتر نشان می دهد که در واقع تعداد سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس و همچنین سال های سپری شده توام با ناتوانی به ترتیب عواملی را به خود اختصاص داده که شامل حوادث ترافیکی، بلایا و حوادث غیرمترقبه، بیماری های ایسکمیک قلب (آنژین صدری و سکته قلبی)، سقوط از ارتفاع یا در سطح حوادث ناشی از تاثیر نیروهای مکانیکی بیجان و جاندار است و متاسفانه مردان به سلامت خودشان توجه ندارند.

هر ساله برنامه های آموزشی - درمانی متعددی به وسیله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری انجمن اورولوژی ایران، انجمن پزشکان عمومی ایران و سازمان نظام پزشکی در سراسر کشور برگزار می شود. هدف از اجرای این برنامه ها، شناسایی مبتلایان به بیماری های خاموشی است که به مردان و پسران مربوط می شود؛ از جمله بیماری های مثانه، پروستات، تومور های کلیه، بیضه نزول نکرده، ناتوانی جنسی و... متاسفانه آقایان اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که فرصت مناسب برای درمان از دست رفته است.

این موضوع به نوبه خود بر کیفیت زندگی تمام افراد جامعه تاثیر بسزایی می گذارد زیرا مردان ضامن امنیت خانواده هستند، بنابراین توجه به سلامت جسمی و روانی مردان، ایجاد فرهنگ توجه به سلامت قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زودهنگام بیماری های بدون علامت، افزایش دسترسی مردان به اطلاعات سلامت و توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی مردان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

**درباره هفته ی ملی سلامت مردان ایرانی(سما):
 
درکشور ما، اولین پنجشنبه ی اسفند ماه هرسال بعنوان روز مـلی ســــلامت مـــردان  تعیین گردیده است. از سال 1385 براساس پیشنهاد شبکه 4 سیما و سپس طرح موضوع در دفتر سلامت خانواده و پذیرش آن و با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان اولین پنجشنبه اسفند ماه هر سال بعنوان روز سلامت مردان نامگذاری و مقرر گردید هر ساله در این روز با هدف حساس سازی جامعه آموزش و فرهنگ سازی درحد امکان مداخلات تشخیص و درمانی صورت گیرد.که با توجه به اهمیت سلامت مردان وبرای ایجاد فرصت کافی جهت انجام فعالیت ها، برنامه های مربوطه در هفته ای به همین نام(هفته ی ملی سلامت مردان ایرانی =سما) برگزار می گرددوبرای هریک از روزهای هفته ی سلامت مردان،یک عنوان ویک شعار خاص درنظر گرفته می شود.
نامگذاری هفته اول اسفند ماه در کشور ما، با هدف تاکید بر سلامت مردان کشورمان و حساس سازی مردان جامعه ایرانی برای توجه بیشتر به جنبه های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت بوده است.

بیماری های کلی رایج در مردان

بیماری های قلبی
سابقه ی خانوادگی، دیابت، فشار خون بالا، مصرف دخانیات، چاقی مفرط و استرس مزمن جزو عوامل اصلی بیماری های قلبی است.

متاسفانه بیماری های قلبی بعد از سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در بین آقایان است. پس بهتر است از همین امروز هوشیار باشید و قبل از هر کاری سیگار را ترک کنید.
سرطان ریه
سرطان ریه در بین آقایان رواج بیشتری دارد و میزان مرگ و میر ناشی از آن رو به افزایش است. 80 تا 90 درصد علت ابتلا به سرطان ریه، مصرف دخانیات می باشد که آمار هولناکی است. در واقع هر سیگاری که آتش می زنید، یک قدم به مرگ نزدیک تر می شوید. بهترین کار این است که پاکت سیگارتان را همین الان در سطل زباله بیندازید.

سرطان پروستات
سرطان پروستات نیز یکی دیگر از عوامل رایج مرگ و میر در بین آقایان است. باید بدانید که از هر هفت مرد، یک نفر از این بیماری رنج می برد و رواج آن از 50 سالگی به بعد بیشتر است. اگرچه این نوع سرطان، در اکثر موارد با علامت خاصی همراه نیست، اما با این حال لازم است که نسبت به مشکلات ادراری و اختلالات نعوظی حساس تر باشید.
تشخیص این بیماری از طریق معاینه ی مقعد، سونوگرافی، نمونه برداری و آزمایش خون امکان پذیر است. توصیه می شود بعد از چهل سالگی به طور منظم، سلامت پروستات خود را نزد پزشک چک کنید.

خر و پف های شدید، اغلب نشان دهنده وجود مشکل آپنه خواب است. این مشکل، آقایان را بیشتر از خانم ها درگیر می کند
افسردگی
اگرچه اختلالات خلقی مانند افسردگی در بین خانم ها رواج بیشتری دارد، اما مردها نیز از این مشکل در امان نیستند. متاسفانه تعداد آقایانی که به دلیل ابتلا به این بیماری دست به خودکشی می زنند، رو به افزایش است.
دیابت
تعداد مبتلایان به دیابت در بین آقایان و خانم ها در حال افزایش است. این بیماری تهدیدی خاموش برای سلامتی همه محسوب می شود که معمولا در ابتدا بدون علامت خاصی ایجاد می شود. اضافه وزن و چاقی مفرط جزو عواملی هستند که در افزایش خطر ابتلا به دیابت در بین آقایان تاثیر زیادی دارند.

سرطان مثانه
سرطان دیگر كه به‌خصوص در كشور ما شیوع بیشتری دارد، سرطان مثانه است. این بیماری از بافت خود مثانه به‌وجود می‌آید و گاهی از كلیه و حالب كه محل عبور ادرار است به‌وجود می‌آید ولی عمدتاً در مثانه است. این بیماری هم تقریباً بدون علامت است. تنها علامت آن پیدا شدن خون در ادرار است كه در مراحل اولیه به وضوح دیده نمی‌شود و گاهی به‌صورت یك تغییر رنگ جدی در ادرار مشاهده می‌شود. مردان به‌خصوص مردانی كه در معرض مواد خاصی هستند، مثلاً مردان سیگاری یا افرادی كه مواد افیونی مصرف می‌كنند یا در صنایع مثلاً صنایع كشتی‌سازی‌، لاستیك‌سازی‌ یا حتی خشكشویی‌ها فعالیت می‌كنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، همچنین كسانی كه در خانواده‌شان سابقه سرطان مثانه وجود دارد نیز در معرض این بیماری قرار دارند.
بیماری مزمن انسداد ریه
بیماری مزمن انسداد ریه، آقایان و خانم ها را به یک اندازه درگیر می کند. این بیماری تنفسی باعث بروز مشکلات جدی تر مانند (آمفیزم) و یا حتی سرطان ریه می شود. 
متاسفانه این بیماری در بین آقایان در حال رشد است و همه ساله تعداد زیادی از آنها درگیر این مشکل می شوند.
آلوپسی
آلوپسی که طاسی نیز نامیده می شود، همان ریزش مو است. در اکثر موارد علت اصلی آلوپسی، ارثی است، اما با این حال استرس یکی از عوامل دیگر ریزش مو و تاسی محسوب می شود. 
متاسفانه شامپوی موثری برای مقابله با ریزش مو وجود ندارد، اما می توان با تشخیص دقیق علت ریزش مو نسبت به درمان آن اقدام کرد.

آپنه خواب
خر و پف های شدید، اغلب نشان دهنده وجود مشکل آپنه خواب است. این مشکل، آقایان را بیشتر از خانم ها درگیر می کند. با وجود اینکه امکان دارد در ابتدا مسئله خر و پف خطرناک به نظر نیاید، اما در مواردی این صدای مهیب پنهان کننده ی مشکلات جدی تری مانند سکته ی مغزی، دیابت یا بیماری های قلبی است.
در برخی موارد کاهش وزن باعث کنترل این مشکل می شود. فراموش نکنید که عدم مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی یا عدم مصرف قرص خواب نیز می تواند باعث کنترل این مشکل شود.
آلزایمر
آلزایمر نیز یکی از بیماری های رایج در بین آقایان است. دلیل اصلی ابتلا به این بیماری و همچنین روش درمان آن هنوز شناخته نشده است، اما متخصصان معتقدند که عدم مصرف دخانیات و کنترل فشار خون، کلسترول و دیابت تاثیر مثبتی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد. 
اجازه ندهید مغز و حافظه تان ضعیف شود. یادگیری مداوم و کار کشیدن از مغز در جهت پیشگیری و مقابله با علائم این بیماری موثر است.
بیماری های کبدی
بیماری های کبدی همیشه مردها را تهدید می کند، بخصوص با افزایش اعتیاد آقایان به دخانیات و همچنین مصرف الکل، روند ابتلا به این بیماری ها نیز رو به رشد است. بیماری های کبدی به صورت سیروز کبدی، هپاتیت، بیماری های کبدی ژنتیکی یا خود ایمنی و همچنین سرطان کبد خود را نشان می دهند.

سنگ کلیه
یکی از بیماری‌های که در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود، سنگ کلیه است. سنگ كليه ذرات كوچك و سختی است كه در يك يا هر دو كليه تشكيل شده و گاهي به داخل حالب‌ها (لوله‌هاي عضلاني باريكي كه ادرار را از كليه‌ها به مثانه منتقل مي‌كنند) انتقال می‌يابند. سنگ كليه از نظر اندازه از يك دانه شن تا حدود يك توپ گلف متغير بوده و ممكن است منفرد يا متعدد باشد. بیماری سنگ کلیه در مردان بین 2 تا  3برابر بیشتر از زنان شیوع دارد و در عین حال بیماری دردناک و با عوارض بسیاری است به گونه‌ای که در مراحل حاد، بیمار را زمین‌گیر می‌کند.

سرطان پوست
به گزارش انجمن سرطان آمریکا، مردهای بالای 50 سال دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار می گیرند، زیرا آقایان به طور طولانی مدت و بدون محافظ در معرض آفتاب قرار می گیرند و مانند خانم ها به طور منظم به متخصص پوست مراجعه نمی کنند.
سکته ی مغزی
بروز سکته مغزی در بین آقایان رواج بیشتری دارد. علائمی مانند مصرف دخانیات، فشار خون بالا و کلسترول بالای خونکه در بروز سکته قلبی موثر هستند، از عوامل بروز سکته مغزی نیز محسوب می شوند. البته سابقه ی خانوادگی نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نیست.
آنفلوانزا و سینه پهلو
سینه پهلوی باکتریایی و آنفلوانزا دو نمونه از مهم ترین عوامل مرگ و میر در مردها است. خوشبختانه امروزه برای مقابله با عوامل باکتریایی، واکسن وجود دارد.
بهتر است حواستان به سرماخوردگی های ساده و آنفولانزا باشد و این قبیل مشکلات را بی اهمیت ندانید.

کوررنگی(دالتونیسم)
کوررنگی نوعی بیماری ارثی است که مبتلایان به آن، از تشخیص رنگ های مختلف عاجز هستند. این افراد اغلب می توانند رنگ سبز، قرمز، آبی و زرد را از هم تشخیص دهند. 
اگرچه این بیماری قابل درمان نیست، اما تست های متعددی برای تشخیص آن وجود دارد. آمار مبتلایان به به این بیماری در بین آقایان حدود 8 و در بین خانم ها 0.45 درصد تخمین زده شده است. 

سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ از شایع ترین سرطان‌هایی است که جمعیت مردان با آن دست به گریبان هستند. اگر چه راه‌هایی چون شیمی‌درمانی، جراحی و پرتودرمانی برای درمان نسبی این نوع سرطان وجود دارد، اما باید اذعان داشت که تنها راه قطعی و آسان درمان این بیماری، پیشگیری از ابتلا به آن می‌باشد. آزمون‌های غربالگری برای تشخیص سرطان روده بزرگ از سنین 50 سالگی آغاز می‌شود. کولونوسکوپی از شایع ترین آزمون‌ها برای تشخیص هر گونه اختلال در روده بزرگ می‌باشد. در کولونوسکوپی، لوله ای مجهز به دوربین به داخل روده بزرگ فرستاده می‌شود و تصاویر مربوطه، بر روی مانیتور کامپیوتر نمایش داده می‌شود. اگر در طی کولونوسکوپی، توده ای مشکوک و ناهنجاری خاصی تشخیص داده شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد و معمولا چون فرد در آغاز بیماری می‌باشد و بیماری و سرطان همه گیر نشده است، می‌توان با انجام اقدامات دارویی و درمانی، جلوی پیشرفت آن را گرفت

اختلالات جنسی مردان عبارتند از:

1-کاهش سرزندگی و نشاط جنسی

دلیل احتمالی:افسردگی یا مصرف داروهای ضد افسردگی

کاهش سرزندگی و نشاط جنسی نیز از اختلالات جنسی است. کاهش اشتیاق جنسی یکی از نشانه های بارز افسردگی است. درمان دارویی افسردگی نیز معمولا با همین علامت همراه است. بر اساس مطالعات، اغلب داروهای ضد افسردگی هم در مردان و هم در زنان موجب کاهش تمایلات جنسی می شوند.
راه حل: در صورتی که با علایم افسردگی روبرو هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. افسردگی از طریق مشاوره و دارو قابل درمان است. اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید و میل جنسی شما کم شده است، در مورد قطع یا تغییر داروی خود با پزشک مشورت کنید. در برخی موارد برای بازگشت میل جنسی به حالت طبیعی، پزشک به طور موقت مصرف داروی شما را متوقف خواهد نمود.

2- اختلالات نعوظ

دلیل احتمالی:مشکلات قلبی- عروقی

اگر شما در ظاهر فرد سالمی هستید و کمی اضافه وزن دارید و به تازگی با اختلالات نعوظ روبرو شده اید، احتمالا در 3 تا 5 سال آینده به بیماری عروق کرونری قلب مبتلا می شوید. دو سوم مردانی که به حمله قلبی دچار می شوند، در سه سال گذشته با اختلالات نعوظ روبرو بوده اند. اختلالات نعوظ اغلب به دلیل کاهش جریان خون که نشانه افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است، ایجاد می شود.

راه حل: در 75 درصد مردان مبتلا به اختلالات نعوظ، سطح کلسترول خون غیر طبیعی است. اختلالات نعوظ نه تنها نشانه ای از مشکلات جنسی است بلکه بیانگر اختلالات عروقی نیز می باشد. برای بهبود این اختلال با استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش، وزن خود را کاهش دهید. 

3-درد در آلت تناسلی در حین رابطه جنسی

دلیل احتمالی:خمیدگی آلت تناسلی در زمان نعوظ بیماری(Peyronie)

درد آلت تناسلی هنگام رابطه جنسی نیز از اختلالات جنسی در مردان است. این بیماری به دلیل تشکیل یک بافت سخت یا فیبروزی غیر طبیعی در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد می شود و ممکن است در هر سنی مشاهده گردد. این بیماری با درد در هنگام رابطه جنسی همراه است.

راه حل: اگر با این اختلال روبرو هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. علت بیماری Peyronie ناشناخته است و درمان قطعی ندارد اما در اغلب موارد، درمان پیشنهادی، جراحی می باشد.

4-کاهش میل جنسی

دلیل احتمالی:کاهش هورمون تستوسترون

این مشکل ممکن است به دلایل متعددی همچون استرس شغلی، مشکلات خانوادگی و کمبود خواب ایجاد شود. اگر با هیچ کدام از این مشکلات روبرو نیستید و میل جنسی شما کاهش یافته، احتمالا دچار کاهش هورمون تستوسترون شده اید. تستوسترون مهم ترین هورمون مردانه است و کاهش آن موجب افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان، دیابت نوع دو، بیماری عروق کرونری قلب (عروق تغذیه کننده قلب)، سندرم متابولیک، مرگ زودرس و همچنین کاهش میل جنسی می شود.

راه حل: تحت نظر پزشک، سطح تستوسترون خود را با یک آزمایش خون ساده بررسی کنید. در صورت طبیعی نبودن میزان این هورمون، پزشک درمان های لازم را در مورد شما اجرا خواهد نمود.

5-عدم ایجاد حالت نعوظ به طور ناگهانی

دلیل احتمالی:انسداد رگ به ویژه اگر همراه با پادرد باشد

اختلالات گاهگاهی نعوظ ناشی از کاهش طبیعی هورمون در مردان مسن است. اما اگر این اختلال به صورت ناگهانی در افراد جوان بروز کند، می تواند به دلیل انسداد شریان های مربوط به اندام تحتانی (پاها) باشد. در این حالت معمولا درد در پاها نیز بروز می کند. بیماری پارکینسون، MS، دیابت، فشار خون بالا و استعمال دخانیات خطر انسداد شریان ها را افزایش می دهند.

راه حل: این مشکل یک اختلال در جریان خون است و باید حتما در این زمینه به پزشک مراجعه نمود.

6- انزال زودرس

دلیل احتمالی: پرکاری غده تیروئید

انزال زودرس یعنی انزال قبل یا بلافاصله پس از شروع رابطه جنسی یک اختلال جنسی شایع به ویژه در مردان جوان است. معمولا یک مرد از هر سه مرد با این مشکل در طول زندگی خود مواجه می شود. علاوه بر مشکلات روانی، عواملی همچون اختلال در عملکرد غده تیروئید نیز می تواند از دلایل انزال زودرس باشد. در برخی مردان تنها نشانه پرکاری تیروئید، انزال زودرس است. مطالعات نشان می دهند که حدود نیمی از مردان مبتلا به پرکاری تیروئید از انزال زودرس رنج می برند.

راه حل: این مشکل به راحتی قابل درمان است. پرکاری تیروئید با معاینه و آزمایش خون تشخیص داده می شود و دارو درمانی به سرعت انزال زودرس را رفع می کند. در صورتی که مشکل تیروئید نداشته باشید، برای درمان انزال زودرس از ورزش، تکنیک های تنفسی، کاندوم و رفتاردرمانی استفاده می شود.

7-درد درهنگام انزال

دلیل احتمالی:اسپاسم عضله یا التهاب پروستات

درد درهنگام انزال نیز از اختلالات جنسی مردان است و در صورتی که این درد ناشی از اختلالات عصبی باشد، اغلب در مردان جوان و در هنگام استرس رخ می دهد. دلیل دیگر این درد، التهاب غده پروستات است.

راه حل: برای درمان این اختلال جنسی از یک پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) کمک بگیرید. 

8-عدم خروج مایع منی در هنگام انزال

دلیل احتمالی:داروهای پروستات

عدم خروج منی یا مقدار کم این مایع اغلب به دلیل مصرف برخی داروهای پروستات ایجاد می شود. این اختلال در برخی بیماران مبتلا به دیابت نیز به دلیل آسیب عصبی، مشاهده می گردد.

راه حل: در صورتی که این اختلال برای شما ناراحت کننده نیست، نیازی به اقدام درمانی ندارید. در شرایطی که زوجی قصد بچه دار شدن داشته باشند، برای رفع این مشکل می توانند از درمان های دارویی استفاده کنند.

9-التهاب و تورم بیضه ها

دلیل احتمالی:سرطان بیضه

سرطان بیضه یک بیماری بدون نشانه و بدون درد است. علامت بارز در این سرطان، تورم و التهاب بافت بیضه است که به راحتی توسط خود فرد نیز تشخیص داده می شود.

راه حل: سرطان بیضه اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، 100 درصد قابل درمان است. بنابراین اگر با التهاب و تورم بیضه روبرو شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید. معاینه منظم توسط خود فرد نیز یکی از راه های تشخیص به موقع این بیماری است. بهترین زمان برای این کار، حالت ایستاده در زیر دوش آب گرم و زمانی است که عضلات کاملا درحالت انبساط می باشند.

10-عدم انزال یا انزال دیررس

دلیل احتمالی:دیابت و اضافه وزن

در 9 مرد از هر 10 مرد مبتلا به اختلالات ارگاسم (ارضای جنسی)، مشکلات روانی از جمله اضطراب، استرس شغلی و تاریخچه سوء استفاده جنسی در دوران کودکی، عامل اصلی به شمار می رود. اما در 10 درصد باقی مانده، نرسیدن به ارگاسم به دلیل مشکلات مربوط به گیرنده های دستگاه تناسلی که اغلب به دلیل آسیب عصبی ناشی از دیابت ایجاد می شوند، می باشد. دیابت علایمی همچون بی حسی پاها، تشنگی، خارش پوست، ادرار زیاد، خستگی و همچنین نرسیدن به ارگاسم به همراه دارد. چاقی و اضافه وزن نیز منجر به مشکلات جنسی از جمله اختلالات نعوظ و کاهش میل جنسی می شود.

راه حل: برای رفع این مشکل با پزشک مشورت کنید. تغییرشیوه زندگی و دارو درمانی به بهبود این اختلال کمک می کنند.

نکات مهم برای سلامت مردان

مردان به علت ترس از بدنام شدن از رفتن به دکتر اجتناب می کنند و نشانه های غیر معمول را نیز نادیده می گیرند ( این امر تا حدودی ممکن است توضیح دهد که چرا زنان به طور متوسط پنج سال بیشتر از مردان زندگی می کنند ) مهم این است که مردان در مورد سلامت خود فعال باشند.

برنامه معاینات سالانه، و ملاقات با پزشک را داشته باشند. با این حال، واضح است که مردان در تمام سنین در مورد سلامت خود فعال تر می شوند و یک راه آسان برای شروع آن است که به دنبال گام های اساسی برای حفظ سلامتی و نشاط  باشید در این مقاله تعدادی از این نکات بهداشتی بیان می شود.

خوردن غذاهای طبیعی
از غذاهای بسته بندی شده و غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید زیرا اغلب پر از قند، نمک، چربی های ناسالم و کالری است. غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات، غلات کامل، غذاهای غنی از فیبر ( لوبیا و سبزیجات )، ماهی تازه را انتخاب کنید. از خوردن غذاهای سفید مانند ( آرد سفید ، شکر سفید و دیگر غذاهای فرآوری شده ) اجتناب کنید زیرا نه تنها عاری از ویتامین ها و مواد معدنی است بلکه از الیاف طبیعی نیز محروم است. و به سرعت در حال افزایش سطح قند خون، که منجر به افزایش وزن، بیماری دیابت و دیگر مشکلات سلامتی می شود از نان و غذاهای پخته شده با آرد سفید اجتناب کنید.
ورزش و فعالیت بدنی
بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در مردان آمریکایی است. ورزش بهترین راه برای جلوگیری از بیماری های قلبی و نگه داشتن صدای تیک تیک قوی قلب است. هدف باید 30 دقیقه فعالیت برای حداقل پنج روز در هفته است. ورزش هوازی شامل پیاده روی، آهسته دویدن، شنا کردن  و یا ورزش هایی مانند تنیس و بسکتبال می باشد.
حفظ و نگهداری یک کمر سالم بهترین کار است
در اینجا یک راه سریع برای تعیین اینکه آیا سلامتی شما در معرض خطر است اندازه گیری دور کمر می باشد اندازه دور کمر که بیش از 40 اینچ باشد می تواند دلیلی برای نگرانی مردان باشد مردان با کمر بزرگ در خطر افزایش  دیابت، فشار خون بالا، سکته مغزی و دیگر مسائل مربوط به سلامت هستند.
مصرف مولتی ویتامین قوی روزانه و مکمل های معدنی
مصرف مولتی ویتامین روزانه کمک خواهد کرد که اطمینان حاصل کنید بدن شما عملکرد درستی دارد اما خوردن غذاهای غنی از ویتامین مزایای اضافی مانند مقدار زیادی فیبر سالم و مواد معدنی را تامین می کند.

از مشکلات بهداشتی اجتناب کنید
سیگار کشیدن یکی از بدترین چیزها برای سلامتی شما است. دود سیگار نیز به همان اندازه خطرناک است. حدود 3000 غیر سیگاری آمریکایی هر سال از سرطان ریه می میرند  و سیگار کشیدن باعث می شود شرایط  بی شمار دیگری از جمله COPD، آمفیزم و بیماری های قلبی و کمک به توسعه سرطان در هر ارگان شود. از الکل و داروها اجتناب کنید .
علاوه بر این، استروئیدهای آنابولیک که مردان از آن برای افزایش حجم عضلانی خود استفاده می کنند می تواند به مشکلات جدی مانند نازایی، بیماری های قلبی، پوست بد و مشکلات رفتاری منجر شود.
محافظت از پوست شما
مردان سفید پوست بالای 50 سال سن، بیشترین تعداد تشخیص های ملانوم را دارند و تعداد مردان در حال مرگ به علت ملانوم بدخیم در 30 سال گذشته دو برابر شده است. این افزایش به علت قرار گرفتن مقابل نور خورشید بدون کرم ضد آفتاب و یا سایر اقدامات حفاظتی می باشد. حداقل از یک ضد آفتاب با spf 15 استفاده، و هر دو ساعت تکرار کنید ماهانه یک بررسی پوستی برای یافتن خال های غیر معمول و یا جدید داشته باشید و برای بررسی کامل پوست بدن، یک بار در سال به متخصص پوست مراجعه کنید.

پروستات خود را چک کنید
تشخیص سرطان پروستات در مردان آمریکایی بالا است با مراجعه به پزشک، تست غربالگری سرطان پروستات و معاینه فیزیکی برای بزرگ شدن پروستات انجام دهید همه پزشکان چکاپ سالانه را توصیه می نمایند اما بسته به عوامل خطر فردی، ممکن است چکاپ زودتر انجام شود

ترجمه ها:

مطالب مرتبط


نشانه های تستوسترون پایین در مردان

نشانه های تستوسترون پایین در مردان

تستوسترون یک هورمون مورد نیاز برای رشد مردان است که در درجه اول در بیضه ها تولید...
 هفته ملی سلامت مردان

هفته ملی سلامت مردان

هفته اول اسفند به عنوان هفته ملی سلامت مردان با هدف حساس سازی مردان نسبت به سلام...
 مردان و سلامت روان

مردان و سلامت روان

مردان به‌دلیل درگیرشدن با مشغله‌های زندگی شهری، به ندرت به سلامت جسمی و بهداشت ر...

نظرات


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر