اطلاعات دارویی افلوکساسین

Ofloxacin

افلوکساسین Ofloxacin

English

افلوکساسین آنتی بیوتیک از گروه فلوروکینولون ها می باشد. افلوکساسین در درمان عفونت های ناشی از باکتریها استفاده می شود. افلوکساسین در درمان عفونت های باکتریایی پوست ، ریه ، پروستات ،دستگاه ادراری ( مثانه و کلیه ها ) ، سوزاک بدون عواقب ، کلامیدیا بکار می رود.

مکانیسم اثر افلوکساسین

افلوکساسین یک ترکیب باکتریسید است که از طریق مهار آنزیم توپوایزومراز II ( یا DNA ژیراز) و توپوایزومراز IV ، همانندسازی، ترجمه و ترمیم DNA را مهار می کند.

فارماکودینامیک

افلوکساسین آنتی بیوتیک وسیع الطیف از مشتقات فلوروکینولون ها می باشد. افلوکساسین بصورت برون تنی بر روی طیف وسیعی از باکتریهای گرم منفی و گرم مثبت اثر می گذارد.

فارماکوکینتیک

افلوکساسین پس از مصرف خوراکی ، بسرعت و بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود.فراهمی زیستی مطلق افلوکساسین تقریبا 98% می باشد.اتصال به پروتئین 32 % می باشد.
متابولیسم دارو کبدی است.65-80% مقدار مصرفی از طریق خوراکی بصورت تغییرنیافته از ادرار دفع می شود.
4-8% افلوکساسین از طریق مدفوع دفع می شود که نشان دهنده مقادیر جزیی ترشح افلوکساسین در صفرا می باشد.نیمه عمر افلوکساسین افلوکساسین 9ساعت می باشد.

مقدار مصرف افلوکساسین

--برای برونشیت: بزرگسالان:
400 mg خوراکی هر 12 ساعت بمدت 10 روز.
--برای عفونت دستگاه ادراری : بزرگسالان:
-موارد غیرپیچیده:200 mg خوراکی هر 12 ساعت بمدت 3 روز برای عفونت های ناشی از اشرشیاکلی یا کلبسیلا پنومونیه و 7 روز برای عفونت های ناشی از دیگر ارگانیسم ها .
-موارد پیچیده:200 mg خوراکی هر 12 ساعت بمدت 10 روز.

هشدارها

1-در حین مصرف افلوکساسین درصورت بروز درد، ورم یا التهاب تاندون یا ضعف یا عدم توانایی در استفاده از مفاصل ، اجتناب و دوری کردن از ورزش ، مصرف را قطع کرده و پزشک معالج خود را آگاه کنید. احتمال بروز ناهنجاری های تاندون در افراد مسن معمولا بالای 60 سال ، بیماران مصرف کننده داروهای کورتیکواستروئید، بیماران دارای پیوند قلب ، کلیه و ریه بیشتر است.
2-فلوروکینولون ها از جمله افلوکساسین دارای فعالیت مسدود کننده نورو ماسکولار و در نتیجه بدتر شدن ضعف عضلانی در بیماران دارای میاستنی گراویس می باشد.

نکات قابل توصیه

1- افلوکساسین باید با مقدار کافی مایعات مصرف شودو در طول درمان نیز بیمار به اندازه کافی مایعات بنوشد .همچنین از قلیایی کردن بیش از حد ادرار باید پرهیز کردچرا که خطر پیدایش کریستال در ادرار وجود دارد.
2-افلوکساسین را 3 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف داروهایی نظیر سوکرالفیت ، آنتی اسید های حاوی منیزیم یا آلومینیم ، قرصهای جویدنی بافری دیدانوزین ، پودرهای مخصوص کودکان ویا دیگر محصولات حاوی آهن یا زینک ، مصرف نمایید.
3-اسهال معمول ترین عارضه آنتی بیوتیک ها است که معمولا با قطع مصرف برطرف می گردد. در برخی موارد پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک ، بیماران دچار مدفوع خونی و آبکی می شوند( ممکن است همراه با کرامپ شکمی و تب نیز باشد.) که ممکن است حتی بعد از دو ماه از آخرین نوبت آنتی بیوتیک ادامه پیدا کند.در نتیجه در صورت بروز این عارضه هر چه سریعتر پزشک خود را مطلع کنید.
4-برخی فلوروکینولون ها از جمله افلوکساسین می توانند باعث افزایش فاصله QT در الکتروکاردیوگرام و در نتیجه بروز آریتمی شوند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
  • ایمان :
   1398/08/10

   سلام خسته نباشین من التهاب پروستات دارم دکتر به من نیترو فراتوئین و فنازومکس داده ولی خیلی اثر نداره خواستم ببینم به جای آنتی بیوتک چیز بهتری هست بشه جایگزین کرد

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   بهتر است برای بررسی با پزشک مشورت نمایید .در صورت عدم رفع التهاب پروستات درمان کامل صورت نمی گیرد.


  • مهدی :
   1398/07/08

   سلام،من بدلیل تپش قلب بالا روزی ۱۰ میلیگرم پرانول مصرف میکنم،بعدشم دکتر بخاطر عفونت ادراری افلوکساسین تجویز کرده برام،بنظرتون مشکلی پیش نمیاد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف همزمان این دو دارو با یکدیگر تداخلی ندارد.اما بهتر است پزشک معالج خود را از داروهای مصرفی خود آگاه سازید.


  • Zahra Azimi:
   1398/07/06

   سلام پدرم ۶۸ سال دارد و فعلا مشکل هموروئید دارد مدت چند و داکتر برش تابلیت افلوکساسین ۴۰۰ ملی گرام داده آیا بعد از ۱۲ ساعت بعد از غذا یعنی صبح و شب استفاده کند؟ و شما چه توصیه میکنین به مشکل همرویئد و از کدام غذا ها زیاد استفاده کنند.

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   توصیه می شود دو ساعت قبل و بعد از دارو افلوکساسین (سیپروفلوکساسین و...) لبنیات و ترکیبات دارای آهن ، منیزیوم و...(کاتیون های چند ظرفیتی) و ویتامین ها ستفاده نشود. بهتراست پس از غذا مصرف گردد. مایعات زیادنوشیده شود.
   این دارو حساسیت به نور ایجاد می کند و بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
   در همورویید به طور کلی توصیه می شود از غذاهایی که باعث اسهال و یبوست می شود اجتناب شود و نیز مصرف غذاهای فاقد فیبر و نفخ آور و محرک مانند فلفل باعث تشدید علائم می گردد.


  • منصوره ارجمند:
   1398/06/26

   مادر من ۷۳ است بیماری پار کینسون دارد ولی به خاطر عفونتهای ادراری که به خاطر افتادگی رحم دچار میشود دکتر قرص افلوکساسین۲۰۰ را شبی یک عدد برای ایشون تجویز کرده ایا مصرف ان بی خطر است یا عوارض دارد

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   مهمترین عارضه داروی افلوکساسین ایجاد درد و ورم و التهاب تاندون ها در محل مفاصل می باشد . در صورت بروز علائم دارو را قطع و به پزشک اطلاع دهید. 
   احتمال بروز این عارضه در افراد مسن بالای 60 سال ، بیماران مصرف کننده کورتون ها و بیماران با پیوند قلب و کبد و کلیه بیشتر است .


  • ...:
   1398/06/11

   سلام وقت بخیر من برای سوزش ادرار این قرص رو با یه قرص دیگه همزمان مصرف میکردم اما متاسفانه الان اسم اون قرص فراموشم شده و فقط اسم این افلوکساسین یادم مونده.لطفا راهنماییم کنید...

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   معمولا جهت رفع التهاب و سوزش ادرار از داروی فنازوپریدین که اثر ضد التهاب دارد به همراه یک آنتی بیوتیک استفاده می گردد.
   این دارو باعث تغییر رنگ ادرار(قرمز ) می شود.


  • Samira:
   1398/06/10

   سلام روزتون بخير.من بخاطر عفونت ادراي سه روز از اين قرص استفاده كردم با دوز ٣٠٠ و مفصل هام هم التهاب پيدا كرده هم درد زيادي داره.به دكتر كه گفتم،گفتن فكر نميكنن بخاطر عوارض دارو باشه چون فقط سه تا مصرف كردم و بهم امپول D3 دادن كه هر ماه بزنم و گفتن قرص مصرف نكنم ديگه.ولي خودم فكر ميكنم كه بخاطر قرص هستش چون بعد از مصرف قرص اينجوري شدم با عدم مصرف قرص و خوردن مايعات زياد قرص بدنم دفع ميشه و به حالت عادي برميگردم؟نگرانم و ٣٦ سالم هم هست

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   در موارد کمی مصرف این آنتی بیوتیک کینولینی منجر به انقباضات و کشیدگی عضلات و آسیب تاندون ها ومفاصل می شود. در صورت احساس درد و کشیدگی در عضلات و مفاصل در مدت درمان با این دارو، در اولین فرصت پیش از مصرف نوبت بعدی، دارو را قطع نموده و به پزشک خود اطلاع بدهید. .با توجه به اینکه دارو را قطع نموده اید با احتمال زیاد مشکل رفع خواهد شد ،اما در صورت تداوم درد و التهاب، مجدد به پزشک مراجعه نمایید.


  • سجاد:
   1398/06/04

   سلام.من 10 روز است که واسه التهاب پروستات مصرف میکنم.الان عوارضی چون سردرد.گیجی. تهوع .دارم.دارو رو مصرف کنم یا قطعش کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   احساس خستگی، تهوع یا استفراغ و سردرد خفیف از عوارض شایع مصرفاین دارو می باشد که بیشتر در شروع مصرف دارو بروز پیدا کرده و با مصرف وعده های غذایی سبک و همچنین مصرف دارو پس از غذا می توان آن را کنترل نمود.اگر با گذشت 10 روز  همچنان عوارض دارو برای شما اذیت کننده است با پزشک خود تماس بگیرید و مشورت نمایید.


  • علی:
   1398/05/17

   در زمان مصرف افلوکساسین خوردن لبنیات اشکالی ندارد ؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   داروی افلوکساسین در دسته آنتی بیوتیک های کینولون طبقه بندی می شوند.
   در صورت مصرف همزمان کینولون ها با آنتی اسیدها شامل کلسیم ، منیزیوم ، آلومینیوم ، سوکرالفیت ، کاتیون های دو و سه ظرفیتی مثل آهن ومولتی ویتامین ها مثل زینک باعث جذب سطحی دارو گردیده و غلظت دارو در خون  از غلظت محدوده درمانی کمتر شده و اثر مطلوب نخواهد داشت.
   توصیه می شود داروهای نام برده و لبنیات دو ساعت قبل و دو ساعت بعد کینولون ها مصرف نشود.


پرسش از دکتر داروساز