اطلاعات دارویی اگزازپام

Oxazepam

توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست . جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات اداری با شماره 31908-051 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید .

اگزازپام Oxazepam

English

اگزازپام یک بنزودیازپین می باشدکه با اثرگذاری بر روی مغز جهت کاهش تنش های عصبی عمل می کند. اگزازپام در درمان اضطراب و علائم قطع مصرف الکل استفاده می شود.

داروهای تجاری:قرص 10 میلی گرم

مکانیسم اثر اگزازپام

اگزازپام مانند دیگر بنزودیازپین ها از طریق اتصال به گیرنده گابا نوع A سبب افزایش یا تسهیل عمل گاماآمینوبوتیریک اسید(GABA) می شود.

فارماکوکینتیک

اگزازپام پس از مصرف خوراکی از دستگاه گوارش بخوبی جذب می شود، هرچند نسبت به دیازپام و فلورازپام سرعت جذب آهسته تری دارد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 2 تا 4 ساعت می باشد.بدنبال مصرف خوراکی اگزازپام شروع اثر آهسته وبیش از 3 ساعت می باشد.
اتصال به پروتئین های پلاسما اگزازپام 80-99% می باشد. اگزازپام متابولیت فعال ندارد. اگزازپام در کبد متابولیزه می شود و دفع آن از طریق ادرار می باشد. میانگین نیمه عمر حذفی اگزازپام 8.2 ساعت می باشد.

موارد مصرف اگزازپام

اضطراب , علائم قطع مصرف الکل

مقدار مصرف اگزازپام

--مقدار مصرف معمول برای اضطراب :
بزرگسالان: -اضطراب خفیف تا متوسط : 10 تا 15 mg خوراکی ، 3 تا 4 بار در روز.اضطراب شدید: 15 تا 30 mg خوراکی ، 3 تا 4 بار در روز.
--مقدار مصرف معمول برای علائم قطع مصرف الکل:
بزرگسالان:15 تا 30 mg خوراکی ، 3 تا 4 بار در روز.

هشدارها

1-مصرف بنزودیازپین ها از جمله اگزازپام می تواند وابستگی جسمی و روانی ایجاد کند.بدنبال قطع مصرف ناگهانی اگزازپام علائم محرومیت اتفاق می افتد.
2-بیماران مصرف کننده این دارو از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.
3-بیماران مصرف کننده ی داروی اگزازپام ، بخصوص در مورد مصرف همزمان با دیگر تضعیف کننده های سیستم عصبی مرکزی و یا الکل را از نظر گیجی و حالت خواب آلودگی تحت نظارت قرار دهید .
4-در موارد نادر ممکن است کاهش فشارخون رخ دهد،لذا اگزازپام در بیماران فشار خون بخصوص سالمندان با احتیاط فراوان تجویز شود زیرا ممکن است منجر به مشکلات قلبی شود.

نکات قابل توصیه

1-از قطع مصرف ناگهانی اگزازپام و یا افزایش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشک معالج بپرهیزید.
2-امنیت مصرف و اثربخشی اگزازپام در کودکان زیر 6 سال به اثبات نرسیده است.مقدار مصرف مطلق در کودکان 6 تا 12 سال به اثبات نرسیده است.

موارد منع مصرف اگزازپام

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز