اطلاعات دارویی بوپروپیون

Bupropion

محل تبلیغ - صفحه داخلی بالا

بوپروپیون Bupropion

English

بوپروپیون داروی ضد افسردگی است که در درمان اختلالات افسردگی شدید و اختلالات روانی وابسته به فصل استفاده می شود . برند تجاری Zyban با کاهش میل به کشیدن در ترک سیگار بکار می رود.

مکانیسم اثر بوپروپیون

مکانیسم اثر بوپروپیون هنوز بخوبی مشخص نشده است.بنظر میرسد این اثر بواسطه مکانیسم های نورآدرنرژیک و دوپامینرژیک اعمال شود. این دارو مهارکننده ضعیف برداشت نوراپی نفرین ، سروتونین و دوپامین می باشد.

فارماکودینامیک

بوپروپیونمهارکننده ضعیف برداشت نوراپی نفرین ، سروتونین و دوپامین می باشدولی مونو آمین اکسیداز و برداشت مجدد سروتونین را مهار نمی کند.

فارماکوکینتیک

بوپروپیون بسرعت از مجرای گوارش جذب می شود.غذا جذب بوپروپیون را افزایش می دهد.برای فرم آهسته رهش حداکثر غلظت پلاسمایی ظرف 3 ساعت بدست می آید.84% از دارو به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
بوپروپیون بشدت در بدن انسان متابولیزه می شوددارای سه متابولیت فعال از جمله هیدروکسی بوپروپیون می باشد. پس از مصرف 200 mg بوپروپیون بصورت خوراکی 87% از طریق ادرار و 10% از طریق مدفوع دفع می شود.

موارد مصرف بوپروپیون

افسردگی , ترک سیگار

مقدار مصرف بوپروپیون

برای درمان افسردگی : بزرگسالان :
قرصهای آهسته رهش: مقدار اولیه :150 mg خوراکی، یکبار در روز ، صبح ها ، در صورت لزوم بعد از 3 روز تا مقدار 150 mg ، دو بار در روز افزایش یابد.
مقدار نگهدارنده: 150 mg ، دو بار در روز، حداکثر مقدار مجاز: 200 mg ، دو بار در روز، مصرف در هر نوبت نباید از 200 mg تجاوز کند.

هشدارها

1--در مصرف بوپروپیون بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- بوپروپیون در بیماران دارای افسردگی دوقطبی با احتیاط فراوان تجویز شود.
3-از مصرف بوپروپیون با نامهای تجاری مختلف باید خودداری شود.قرصهای آهسته رهش بوپروپیون مقادیر برابر بوپروپیون در ZYBAN® را دارا می باشد در نتیجه نباید قرصهای آهسته رهش بوپروپیون با ZYBAN® و دیگر داروهای حاوی بوپروپیون همزمان مصرف شوند.
4- این دارو در بیماران با سابقه تشنج با احتیاط فراوان تجویز شود.
5- داروی بوپروپیون در بیماران دارای سیروز کبدی شدیدبا احتیاط فراوان تجویز شود.
6- بوپروپیون در بیماران دارای نارسایی کلیوی با احتیاط فراوان تجویز شود.
7- این دارو در بیماران با سابقه مانیا با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1- در مصرف بوپروپیون ممکن است واکنش های آنافیلاکتیک شامل خارش شدید، کهیر ، آنژیو ادم تنگی نفس رخ دهد.
2- بوپروپیون درمان برای ترک سیگار نمی باشد بلکه به ترک سیگار کمک می کند.
3- این دارو باید کاملا طبق نسخه پزشک مصرف شود و دوره درمان کامل شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

برچسب ها
نظرات
  • امير :
   1398/07/22

   سلام پزشك بنده براي من ٦٠ عدد ولبان ١٥٠ تجويز كرده بود كه من به سختي تونستم يك بسته سي تايي بخرم كه ديروز تموم شد ميخواستم بدونم چون ولبان پيدا نميكنم ميتونم به جاش زيبوترين بخورم يا اينكه نه؟ ممنون ميشم راهنماييم كنيد البته دكتر داروخانه گفت كه هيچ فرقي ندارن با هم به من زيبوترين داد ولي نميدونم بايد بخورم يا نه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اگر چه که ماده موثره هر دو دارو یکی است اما برای تغییر برند داروی های اعصاب بهتر است با پزشک مربوطه مشورت نمایید.


  • سعید:
   1398/06/18

   در درمان افسردگی این موثرتره یا سرترالین

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   سرترالین و بوپروپیون هر دو در درمان افسردگی کاربرد دارن که البته مکانیسم اثر متفاوتی از هم دارند و با توجه به علائمی که بیمار دارد طبق صلاحدید  پزشک تجویز می شود.


  • حسین:
   1398/06/02

   چرانوشته صبح ها بخوریم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   این دارو به صورت آهسته رهش می باشد که توصیه می شود یکبار در روز صبح ها میل شود . و البته در برخی موارد مصرف دارو و یا مشاهده عوارض دارو ، سه بار در روز به صورت منقسم مصرف نمود.


  • این دارو باعث چاقی هم میشود:
   1398/05/24

   باعث چاقی هم میشود

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  در عوارض جانبی آن احتمال افزایش یا کاهش وزن ذکر شده‌است ولی در مقایسه با سایر داروهای ضد افسردگی که در برخی افراد سبب چاقی و در برخی افراد سبب لاغری می شوند. احتمال بروز کاهش وزن بیشتر می باشد.


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه