اطلاعات دارویی دیلتیژل

Diltigel

دیلتیژل Diltigel

English

دیلتیژل ژل حاوی دیلتیازم 2% می باشد. دیلتیژل در درمان شقاق مقعد و فیشر بکار می رود. دیلتیازم از دسته بلوک کننده های کانال کلسیمی است که معمولا در درمان پرفشاری خون و آنژین صدری بکار می رود که با همین مکانیسم مهار کانال های کلسیمی سبب شلی اسفنکتر تحتانی مقعد شده و درد را کاهش میدهد.
داروهای مشابه : آنتی هموروئید ، کرم آنتی فیشر باریج

مکانیسم اثر دیلتیژل

دیلتیازم از دسته بلوک کننده های کانال کلسیمی است که معمولا در درمان پرفشاری خون و آنژین صدری بکار می رود که با همین مکانیسم مهار کانال های کلسیمی سبب شلی اسفنکتر تحتانی مقعد شده و درد را کاهش میدهد.

موارد مصرف دیلتیژل

درمان شقاق مقعد , درمان فیشر مقعدی

مقدار مصرف دیلتیژل

معمولا دو بار در شبانه روز (صبح و شب) مصرف می شود مگر پزشک دستور دیگری داده باشد.
بعد از استعمال، دستان خود را بشویید و پوشاننده انگشت خود را به طور مناسب دور بریزید.
معمولا درمان تا رفع درد یا حداکثر هشت هفته ادامه می یابد.
روش مصرف : مقدار کمی (تقریبا دو و نیم سانتیمتر) از ژل را روی انگشت خود قرار دهید و در انتهای مقعد استعمال کنید. پوششی مانند دستکش نایلونی می تواند برای انگشت استفاده شود.

هشدارها

1-در صورتیکه سابقه هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به ژل موضعی دیلتیژل دارید و همچنین در صورت داشتن حساسیت به هر ماده دیگری مانند غذاها، مواد نگهدارنده یا رنگ ها، به پزشک خود اطلاع دهید.
2-با توجه به جذب مقداری از دارو، موارد منع مصرف شکل خوراکی دارو برای شکل موضعی نیز ذکر می گردد: سندرم سینوس بیمار، بلاک دهلیزی بطنی درجه 2 یا 3 (به استثنای افرادی که ضربان ساز بطنی دارند)،‌ فشار خون پایین، سکته قلبی حاد، احتقان ریوی .
3-در بارداری توصیه نمی شود. در صورت بارداری یا تصمیم به باردار شدن حتما قبل از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید.
4-در صورت شیر دادن به کودک در حین مصرف دیلتیژل، با پزشک خود مشورت کنید. توصیه می شود در صورت ادامه مصرف این دارو شیر خود را به کودک ندهید.

نکات قابل توصیه

1- اگر همزمان با داروی دیلتیژل ، هر دارویی حتی داروهای بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی یا غذایی را مصرف می کنید یا اخیرا مصرف کرده اید، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
2-در صورت داشتن هر نوع بیماری قلبی، بیماری به نام پورفیریا، هر مشکل کبدی یا کلیوی، افسردگی ، نیاز به جراحی که در آن داروی بیهوشی نیاز باشد، مشکلات دستگاه گوارش و دیابت ، پزشک خود را مطلع سازید.
3-دارو را کاملا مطابق تجویز پزشک مصرف نمایید.

عوارض جانبی دیلتیژل

سردرد2 , سرگیجه , خونریزی مقعدی , خارش

مصرف در بارداری

ممنوع است

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه