اطلاعات دارویی تیزانیدین

Tizanidine

تیزانیدین Tizanidine

English

تیزانیدین یک شل کننده عضلانی کوتاه اثر است. این دارو با مسدود کردن سیگنال های عصبی (احساس درد) که به مغز شما ارسال می شود، عمل می کند. تیزانیدین برای درمان اسپاسم با استفاده از شل کردن موقتی انقباض عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تیزانیدین

مکانیسم اثر تیزانیدین

تیزانیدین گرفتگی عضلات را با افزایش مهار پیش سیناپسی نورون های حرکتی از طریق فعالیت آگونیستی در محل های گیرنده آلفا-2 آدرنرژیک کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

تیزانیدین یک داروی کوتاه مدت برای مدیریت اسپاسم است. تیزانیدین یک آگونیست گیرنده آلفا-2 آدرنرژیک است و اسپاسم را احتمالا با افزایش مهار پیش سیناپسی نورون های حرکتی، کاهش می دهد.

در مدل های حیوانی، تیزانیدین هیچ تاثیر مستقیمی بر فیبرهای عضلانی اسکلتی یا اتصال عصب- عضله ندارد و هیچ تاثیر مهمی بر رفلکس های تک سیناپسی نخاعی ندارد.

اثرات تیزانیدین در مسیرهای چند سیناپسی بیشتر است. تصور می شود اثر کلی این اقدامات کاهش پاسخ دهی نورون های حرکتی نخاعی است.

فارماکوکینتیک

جذبپس از مصرف خوراکی به طور کامل جذب می شود

فراهمی زیستی : حدود 40 درصد

زمان حداکثر اثر : 1 تا 2 ساعت پس از مصرف

طول اثر 3 تا 6 ساعت

حجم توزیع : 2.4 لیتر بر کیلوگرم

اتصال به پروتئین : حدود 30 درصد

متابولیسم : کبدی از طریق آنزیم CYP1A2

مسیردفع : تقریبا 95% از دوز تجویز شده متابولیزه می شود.

نیمه عمر : 2.5 ساعت

دفع : 60 درصد در ادرار و 20 درصد در مدفوع

موارد مصرف تیزانیدین

کاهش تون ماهیچه ای ناشی از اسپاسم

مقدار مصرف تیزانیدین

بزرگسالان و افراد بالای 18 سال:

 • اسپاسم عضلانی :

دوز اولیه: 2 میلی گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت در صورت نیاز

دوز به تدریج و به میزان 2 تا 4 میلی گرم در فواصل هر 1 تا 4 روز افزایش می یابد تا زمانی که کاهش مناسبی در تون عضلانی به دست آید.

حداکثر تک دوز : 16 میلی گرم

حداکثر دوز روزانه: 36 میلی گرم در 24 ساعت

تنظیم دوز کلیوی: اختلال شدید کلیوی (کلیرانس کراتینین کمتر از 25 میلی لیتر در دقیقه): درمان را بسته به شرایط فرد و با دوزهای پایین تر انجام دهید؛ اگر دوزهای بالاتر مورد نیاز باشد به شدت از نظر سمیت باید مانیتور شود.

تنظیمات دوز:

با احتیاط در بیماران مسن، به ویژه افرادی که اختلال کلیوی دارند، مصرف شود.

قطع دارو:

کاهش دادن 2 تا 4 میلی گرم در روز، به ویژه در بیمارانی که دوز های20 تا 36 میلی گرم در روز برای دوره 9 هفته یا بیشتر را دریافت کرده اند.

هشدارها

 • احتیاط در نارسایی کلیوی/کبدی
 • ممکن است اثر داروهای آرام بخش یا اتانول را تقویت کند.
 • ممکن است توهم رخ دهد.
 • بالا رفتن دوباره فشار خون، تاکیکاردی و هایپرتونی پس از قطع ناگهانی دارو گزارش شده است.
در بیمارانی که دوزهای بالایی از دارو را (20 تا 28 میلی گرم در روز) برای مدت طولانی مصرف می کنند، یا همزمان از داروهای مخدر استفاده می کنند؛ دوز دارو را به آهستگی کاهش دهید.

نکات قابل توصیه

 • شما باید بدانید که تیزانیدین ممکن است باعث ایجاد سرگیجه، سبک سری و غش در هنگام برخاستن ناگهانی از وضعیت خوابیده شود. این مورد هنگامی که شما برای اولین بار مصرف تیزانیدین را شروع می کنید، شایع تر است.

برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از تخت خواب برخیزید و قبل از ایستادن چند دقیقه پاهای خود را روی زمین بگذارید. تیزانیدین می تواند میزان تون (انقباضی که عضلات در حالت طبیعی دارند) عضلانی را کاهش دهد، بنابراین هنگام راه رفتن یا انجام فعالیت هایی که به تون عضلات خود نیاز دارید، مراقب باشید.

 • به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیفزاید.
 • شما باید بدانید که این دارو ممکن است شما را خواب آلود کند. رانندگی نکنید و یا با ماشین آلات کار نکنید تا وقتی که تاثیر دارو بر هوشیاری شما مشخص شود.
 • اگر تا به حال بیماری کلیوی یا کبدی داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا شیر می دهید، به پزشک خود بگویید. اگر در هنگام مصرف تیزانیدین باردار شوید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که شما تیزانیدین مصرف می کنید.
 • اگر به تیزانیدین یا داروهای دیگر حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
در صورت مصرف سیپروفلوکساسین یا فلووکسامین به پزشک خود بگویید. اگر یکی از این داروها را مصرف کنید، پزشک شما احتمالا به شما توصیه می کند که تیزانیدین را مصرف نکنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز