اطلاعات دارویی سولامر

Sevelamer

محل تبلیغ - صفحه داخلی بالا

سولامر Sevelamer

English

سولامر به فسفات متصل می شود.سولامر از کاهش کلسیم خون ایجاد شده بدلیل افزایش فسفرجلوگیری می کند.سولامر برای کنترل مقادیر فسفات در خون در بیماران دارای نارسایی کلیه که دیالیز می شوند استفاده می شود.

گروه دارو: نارسایی کلیه

مکانیسم اثر سولامر

قرصهاوپودرهای سولامر کربنات حاوی سولامر کربنات ، یک پلیمر غیرقابل جذب متصل شونده به فسفات ، عاری از فلز و کلسیم می باشد.این دارو یک پلیمر غیر قابل جذب از راه خوراکی است کهپس از مصرف خوراکی به عامل فسفات متصل شده وجذب فسفات را کاهش داده و می تواند فسفات خون را کاهش دهد.

فارماکودینامیک

سولامر هیدروکلراید علاوه بر اثر بر روی سطح فسفات در خون ، به اسیدهای صفراوی نیز متصل می شود.که می تواند جذب چربی را مختل کرده و همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ( A,D,E,K) را کاهش دهد.

فارماکوکینتیک

سولامر از دستگاه گوارش جذب نمی شود و پس از اتصال به فسفات از طریق مدفوع دفع می شود.

مقدار مصرف سولامر

--برای هایپرفسفاتمی در نارسایی کلیه:بزرگسالان: سولامر کربنات:800 تا 1600 میلی گرم خوراکی ،سه بار در روز با هر غذا بر اساس میزان فسفات سرمی. سولامر هیدروکلراید(رناژل):-فسفات بیشتر از 5.5 و کمتر از 7.5 mg/dL :یک قرص 800 میلی گرمی یا دو قرص 400 میلیگرمی خوراکی 3 بار در روز همراه غذا-فسفات بیشتر از 7.5 و کمتر از 9 mg/dL :دو قرص 800میلی گرمی یا سه قرص 400 میلیگرمی خوراکی 3 بار در روز همراه غذا-فسفات 9 mg/dL یا بیشتر:دو قرص 800میلی گرمی یاچهار قرص 400 میلیگرمی خوراکی 3 بار در روز همراه غذا.

هشدارها

1-با مصرف سولامر احتمال بروز اشکال در بلع و مشکلات گوارشی وجود دارد .در بیماران دارای سابقه اشکال در بلع و یا مشکلات گوارشی ، یبوست شدید و جراحی اخیر دستگاه گوارش با احتیاط فراوان تجویز شود. 2- با مصرف سولامر در مواردی انسداد روده و سوراخ شدن روده گزارش شده است.

نکات قابل توصیه

1-حین مصرف سولامر ،سطح سرمی بیکربنات و کلراید باید کنترل شود. 2-کاهش میزان ویتامینهای D,E,K و فولیک اسید تحت نظارت قرار بگیرد. 3- دارو را طبق نسخه و همراه غذا مصرف کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
  • شاداب:
   1398/05/06

   سلام خدمت شما رناژل با سولامر یه اثر داره ؟؟چون پدرم نارسایی شدید قلبی و کلیه هاا داره و از وقتی سولامر مصرف میکنه بهتره وضعیتش یعنی ثابته ولی گیر نمیاد الان جایی رناژل رو معرفی کردن و دکترش در دسترس نیست بنظرتون مشکلی برای مصرف نداره و همون داروئه؟؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   با سلام
   بله رناژل نام تجاری سولامر می باشد و اثرات آن کاملا یکسان می باشد. در هر صورت پزشک خود را از تغییر برند مطلع فرمایید و مصرف دارو را قطع یا تعویق نیندازید.


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه