اطلاعات دارویی سولفاسالازین

Sulfasalazine

سولفاسالازین Sulfasalazine

English

سولفاسالازین در درمان بیماری های التهابی روده شامل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون به کار می رود. از این دارو همچنین در کنترل بیماری آرتریت روماتوئید و سایر انواع آرتریت مانند آرتریت پسوریاتیک استفاده می شود.
فعالیت عمده داروی سولفاسالازین به محصول حاصل از متابولیسم آن برمی گردد؛ 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین) که در روده بزرگ آزادسازی آن صورت می گیرد.

مکانیسم اثر سولفاسالازین

سولفاسالازین پیش دارویی است که به ترکیبات فعال خود، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید (مزالامین)متابولیزه می شود. اثرات مفید داروی سولفاسالازین عمدتا مربوط به خواص ضدالتهابی 5- آمینو سالیسیلیک اسید است که ساخت لوکوترین و لیپواکسیژناز را مهار می کند .

فارماکودینامیک

سولفالازین یک داروی ضد التهاب است که برای درمان کولیت اولسراتیو و آرتریت روماتوئید پیشنهاد می شود.

فارماکوکینتیک

جذب:
• فراهمی زیستی داروی اصلی کمتر از 15 درصد ؛ سولفاپیریدین 60 درصد و 5- آمینو سالیسیلیک اسید 10 تا 30 درصد می باشد.
• زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی داروی اصلی 6 ساعت ، سولفاپیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید 10 ساعت است. حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 6 میکروگرم در هر سی سی می باشد.
توزیع :
اتصال به پروتئین دارو بالای 99 درصد و به آلبومین است و اتصال به پروتئین سولفاپیریدین 70 درصد است. حجم توزیع دارو 7.5 لیتر می باشد.
متابولیسم :
تقریبا 90 درصد سولفاسالازین توسط باکتری های موجود در روده بزرگ به ترکیبات فعال ، سولفاپیریدین و مزالامین ، تبدیل می شود.
حذف :
• نیمه عمر دارو : 10.4 تا 14.8 ساعت (سولفاپیریدین)
• سرعت پاکسازی از کلیه(کلیرانس کلیوی): 37 درصد
• دفع دارو: ادراری ( سولفا پیریدین و 5- آمینو سالیسیلیک اسید که عمدتا جذب سیستم گردش خون شده اند)؛مدفوعی ( عمدتا 5- آمینو سالیسیلیک اسید )

مقدار مصرف سولفاسالازین

- کولیت اولسراتیو :
- حالت های خفیف تا متوسط، درمان کمکی در موارد شدید، و طولانی کردن دوره خاموشی بیماری :
3 تا 4 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی؛ ممکن است با 1 تا 2 گرم روزانه شروع شود.
آرتریت روماتوئید :
پاسخ ناکافی یا مقاومت به سالیسیلات ها یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قرص های با پوشش روده ای: 2 تا 3 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی؛ ممکن است با 0.5 تا 1 گرم روزانه شروع شود.
بیماری کرون :
3 تا 6 گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم 3 بار در روز بعد از وعده های غذایی

هشدارها

سولفاسالازین ممکن است موجب خواب آلودگی یا گیجی شود. این اثرات ممکن است در صورت مصرف الکل یا داروهای خاص بدتر شوند. در این موارد سوالفاسالازین را با احتیاط مصرف کنید. از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند خودداری نمایید.
• سولفاسالازین ممکن است موجب مستعد شدن پوست به آفتاب سوختگی گردد. از لامپ های آفتابی یا مکان هایی که موجب برنزه شدن پوست می شود تا زمان مصرف سولفاسالازین خودداری نمایید. زمانی که مدت بیشتری خارج از منزل هستیداز یک ضد آفتاب قوی یا پوشش حفاظتی مناسب استفاده کنید.
سولفاسالازین ممکن است رنگ ادرار یا پوست را به نارنجی-زرد تغییر دهد. این پدیده نرمال است و جای نگرانی ندارد.
• یک واکنش پوستی بسیار بد ( سندروم استیون – جانسون/نکروز سمی پوست ) ممکن است روی دهد. این پدیده می تواند مشکلات بسیار بدی را در زمینه سلامتی فرد سبب شود که امکان رهایی از آن ممکن است وجود نداشته باشد و گاهی اوقات موجب مرگ می شود.
در صورت مشاهده علایمی همچون قرمزی، تورم، زخم های آبله ای شکل یا پوسته ریزی پوست ( با یا بدن تب )، قرمزی یا تحریک چشم ها، ایجاد زخم هایی در دهان ، گلو، بینی یا چشم ها بلافاصله از کادر پزشکی کمک بخواهید.
• برخی از واکنش های آلرژیک کشنده و شدید، عفونت ها، مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات ریوی، مشکلات خونی و مشکلات عصبی یا عضلانی پایدار در بیمارانی که سولفاسالازین مصرف می کنند روی می دهد. برای دریافت هرگونه اطلاعات بیشتر در این موارد با پزشک خود صحبت کنید.
• برخی از مردان مصرف کننده سولفاسالازین از کاهش تعداد اسپرم و ناباروری شکایت دارند. این اثرات معمولا پس از قطع دارو از بین می روند. در صورت داشتن سوال در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.
• در بیماران دیابتی سولفاسالازین ممکن است روی قند خون آن ها تاثیر بگذارد. قند خون را در فواصل نزدیک باید کنترل کنید. قبل از تغییر دوز داروهای دیابت خود از پزشک تان بپرسید.
• سولفاسالازین ممکن است با برخی از تست های آزمایشگاهی مداخله داشته باشد . پزشک و کارکنان آزمایشگاه را از مصرف سولفاسالازین مطلع سازید.
• تست های آزمایشگاهی شامل تست عملکرد کبد و کلیه، شمارش کامل سلول های خونی یا تست های ادراری ممکن است در زمان مصرف سولفاسالازین به جهت کنترل سلامتی فرد یا عوارض جانبی دارو انجام شود.
• سولفاسالازین در افراد سالمند باید با احتیاط مصرف شود؛ این افراد ممکن است به اثرات دارو حساس تر باشند.
• سولفاسالازین در کودکان زیر 2 سال نباید مصرف شود؛ ایمنی و کارایی دارو در این گروه سنی تایید نشده است.

نکات قابل توصیه

• سولفاسالازین را بعد از غذا مصرف کنید.
سولفاسالازین را بایک لیوان پر آب مصرف نمایید.
• نوشیدن مایعات به میزان زیاد در زمان مصرف سولفاسالازین توصیه می شود.
• در زمان بیداری، فواصل ساعتی برابری بین دوزهای مصرفی دارو داشته باشید. تا حد امکان تلاش کنید فواصل بین دوزهای دارو بیشتر از 8 ساعت نشود .
• به منظور دستیابی به حداکثر اثربخشی، دارو را بر اساس برنامه زمان بندی منظم، مصرف نمایید.
• مصرف سولفاسالازین را حتی در صورت احساس بهبودی ادامه دهید و هیچ یک از دوز های دارو را فراموش نکنید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز