اطلاعات دارویی مبورین

mebeverine

مبورین mebeverine

English

مبورین یک داروی ضد اسپاسم دستگاه گوارش است که در درمان سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و مشکلات مشابهی نظیر کولون تحریک پذیر مزمن ، یبوست اسپاسمی ، کولیت مخاطی و کولیت اسپاسمی به کار می رود.
بیشتر بخوانید : دستگاه گوارش و بیماری های گوارشی

مکانیسم اثر مبورین

مکانیسم عمل داروی مبورین دقیقا مشخص نیست ولی مکانیسم های چندگانه ذیل در اثرات موضعی مبورین بر دستگاه گوارش موثر است: کاهش نفوذپذیری کانال یونی ، مهار بازجذب نوراپی نفرین ، اثر بی حس کنندگی موضعی ، تغییرات در جذب آب و همچنین اثرات ضد موسکارینی و مهارکنندگی فسفو دی استراز

فارماکودینامیک

مبورین با شل کردن عضلات روده و عضلات اطراف روده عمل می کند. مبورین یک داروی ضد اسپاسم ماسکولوتروپیک (دارای تمایل بر اثر مستقیم بر عضله) است که اثرات جانبی آنتی کولینرژیکی ندارد. داروهای ماسکولوتروپیک مستقیما بر عضلات روده در سطح سلولی اثر می کنند تا آن ها را شل کنند. این سبب تسکین اسپاسم های دردناک عضلات روده می شود بدون این که بر حرکات طبیعی روده اثر بگذارد.

فارماکوکینتیک

جذب :
داروی مبورین پس از تجویز خوراکی سریعا و به طور کامل جذب می شود. زمان رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی 1 تا 3 ساعت است.
توزیع :
تجمع معنی داری پس از تجویز دوزهای متعدد ایجاد نمی شود. اتصال آن به پروتئین های پلاسما 75 درصد و به آلبومین است .
متابولیسم :
متابولیسم این دارو عمدتا توسط استرازهای پلاسمایی با شکستن پیوند استری دارو و تبدیل آن به وراتریک اسید و مبورین الکل انجام می شود. متابولیت اصلی این دارو کربوکسیلیک اسید دی متیله (DMCA) است.
نیمه عمر حذف DMCA در حالت تعادل 5.77 ساعت است. پس از تجویزهای متعدد دارو (200 میلی گرم دو بار در روز) حداکثر غلظت پلاسمایی DMCA 804 نانوگرم بر دسی لیتر و زمان رسیدن به حداکثر غلظت حدود 3 ساعت است.
فراهمی زیستی نسبی کپسول های پیوسته رهش مبورین به نظر مناسب می آید و به طور میانگین 97 درصد است .
حذف :
از طریق ادرار که 95 درصد آن به صورت متابولیت های کربوکسیلیک اسید متیله و کربوکسیلیک اسید دی متیله است .

مقدار مصرف مبورین

بزرگسالان :
قرص مبورین 135 میلی گرمی : 1 قرص 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی اصلی (3 قرص در روز) کپسول 200 میلی گرمی : صبح و شب هر بار یک عدد .
کودکان :
استفاده از مبورین در کودکان و افراد کمتر از 18 سال به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد سلامتی و اثربخشی دارو توصیه نمی شود.

هشدارها

- در هر قرص کولوفک (برند خارجی مبورین) 80 میلی گرم لاکتوز وجود دارد که این مورد باید در بیمارانی که همزمان با سندروم روده تحریک پذیر ، عدم تحمل به لاکتوز دارند مورد توجه قرار بگیرد .
- مبورین باید در افراد زیر با احتیاط تجویز شود :
کودکان ، افراد دچار مشکلات کبدی و کلیوی ، بیماران مبتلا به بیماری خونی پورفیری

نکات قابل توصیه

- در صورتی که مبتلا به فلج ایلئوس هستید نباید از داروی مبورین استفاده کنید (وضعیتی که در آن روده حرکت ندارد و منجر به مسدود شدن روده می شود)
- در صورتی که با یکی از موارد زیر درگیر هستید قبل از استفاده از مبورین با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید :
هرگونه اختلال خون ریزی دهنده (مخصوصا از روده) ، یبوست شدید ، دفع ادرار مشکل یا دردناک ، اگر اخیرا تب ، مدفوع خونی ، یا خونریزی یا ترشحات غیر طبیعی از واژن داشته اید.

موارد منع مصرف مبورین

فلج ایلئوس

مصرف در بارداری

گروه B مصرف در 3 ماهه اول بارداری توصیه نمیشود .

برچسب ها
نظرات
  • سجاد:
   1398/08/10

   سلام من سندروم روده تحریک پذیر دارم و مبورین مصرف میکنم و هر روز لبنیات مصرف میکنم بخاطر ورزش ولی مدفوع شله و فکر میکنم بخاطر لبنیاتی باشه که مصرف میکنم و نمیتونم هم ورزش کنم و هم لبنیات نخورم به نظرتون مشکلی نداره؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   می توانید برای کنترل عوارض از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید.


  • هانيه نادري:
   1398/08/04

   سلام ، قرص مبورين رو اگر مرتب در يه بازه زماني بخوريم بعد ديگه كنار بزاريم عوارض برطرف ميشه؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   با توجه به اینکه مکانیسم دارو کاملا مشخص نیست و بیشتر علائم بیماری را کنترل می کند با احتمال زیاد پس از قطع دارو علائم مجدد برگشت دارد.


  • فرشته:
   1398/07/20

   سلام من بدلیل بیماری آی بی اس شروع به مصرف این قرص کردم از زمان مصرف این دارو دانه های قرمز رنگ و بسیار ریزی همراه با خارش کل صورت منو گرفته باید چیکار کنم؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   حساسیت پوستی از عوارض شایع مبورین نمی باشد با این حال می توانید از یک داروی ضد حساسیت استفاده کنید و در صورت تشدید بثورات جلدی دارو را قطع و با پزشک مشورت نمایید.


  • مجتبی:
   1398/07/20

   سلام من چند ساله کولیت دارم و یک ماه مبورین مصرف میکنم ولی هیچ فرقی نمیکنم چکار باید بکنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   مبورین در درمان سندرم روده تحریک پذیرو کولیت مخاطی و کولیت اسپاسمی تا حدودی  کاربرد دارد . بهتر است با پزشک مشورت و با صلاحدید ایشان دارو را قطع کنید.


  • ابوشهد:
   1398/07/18

   سلام یک مدتی نفخ واحساس دفع ناکامل ونفخ دارم دکتر گفت ورم روده بزرگ داری و قرص مزالازین ومبورین برام تجویز کرد هنوز تغیری نشد راهنماییم کنید ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام جهت بهبودی میبایست دوره درمان کامل شود مثلا در کولیت اولسراتیو حداقل 6 هفته مصرف داروی مزالازین به همراه رژیم غذایی لازم است تا علائم بیماری بهبود پیدا کند.


  • احمد:
   1398/07/15

   سلام.من نزدیک دو سه ساله کولیت دارم میتونم از این قرص استفاده کنم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   استفاده از هر دارویی باید تحت نظر پزشک معالج و با در نظر گرفتن شرایط کلی شما باشد.


  • مهسا:
   1398/07/14

   سلام من وقتی شیر میخورم دچار دلپیچه و شلی مدفوع و درد شکم میشم ، وقتی قرص مبورین هم میخورم دقیقا همین حالت برام پیش میاد ، آیا به خوردن این کپسول ادامه بدم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

    افرادی که بعد از مصرف محصولات لبنی دچار مشکل می شوند احتمالاً از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند.بهتر است مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمایید.


  • نازنین:
   1398/07/14

   سلام، نفخ مکرر از عوارض سندرم تحریک پذیر است؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   سلام
   بله،یکی از علائم شایع این  بیماری نفخ میباشد.اما داشتن صرفا نفخ بدون بررسی سایر موارد نشان دهنده ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر نیست.


  • احمد:
   1398/07/10

   سلام،یک سال پیش رفتم پیش متخصص بهم گاسترولیت و مبورین و دیلیست داد بعد از استفاده داروها خوب شدم،تغذیه غذایی رو طبق دستور انجام دادم ولی بعد چند وقت دوباره چیزایی ک نباید میخوردم رو استفاده میکردم تا اینکه چند وقته دست و پام سست میشه ضربان قلبم تند و تنفس بعضی وقتا ضعیف و دهنم خشک میشه،میشه عوارض داروها باشه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  عوارض جانبی مبورین  شامل سردرد , بی خوابی , گیجی , بی اشتهایی , اختلالات گوارشی , کاهش سرعت ضربان قلب و عوارض گاسترولیت شامل آزردگی مخاطی ، تهوع، استفراغ، سرگیجه و سردرد و عوارض دیلیست شامل نفخ ، راش پوستی، خارش و سرفه میباشد.


  • نظام الدين :
   1398/07/10

   سلام وقتتون بخير من الان ٤ ماه هستش كه از اين قرص مبورين استفاده ميكنم برای درمان سندروم روده تحريك پذير البته قبلنا هم استفاده ميكردم تاثير خوبى داشته و ارووم شدم اما متاسفانه دچار معده درد شدم اسيد معده م زياد شده ،چه قبل غذا چه بعد غذا معده م درد ميگيره طورى كه سردرد ميكرم و احساس سنگينى در سرم ميكنم الان دو سه روزه كه قرص مبورين رو قطع كردم لطفا راهنمايي كنيد چيكار كنم خيلى داغونم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مبورین با شل کردن عضلات  گوارشی باعت کاهش اسپاسم و درد های عضلات گوارشی میشود بدون این که بر حرکات طبیعی روده اثر بگذارد و لیکن بر کاهش ترشح اسید معده تاثیر ندارد لذا جهت کنترل ترشح اسید معده میبایست با مشورت پزشک از داروهای کنترل کننده اسید معده استفاده کرد.


  • الهه:
   1398/07/09

   سلام من درد در ناحیه پهلو داشتم و این دارو رو به من دادن مشکل من چی می تونه باشه؟ فمی کت هم دادن

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   مبورین یک دارویضد اسپاسم (انقباضات) دستگاه گوارشاست که سبب تسکین انقباضات دردناک خصوصا عضلات روده می شود.


  • معصومه حاجى بيگلو:
   1398/07/08

   سلام.من چند ماه بود که مدفوع بلغمی داشتم وگاهی هم خون می ديدم چند وقت هم بود که شکمم خيلى نرم کار می کرد وبوى بسيار بدى داشت بعد ازاين که پيش دکتر کولو نو سکوپی کردم پزشک به من اين دارو را به همراه بيسموت ساب سيترات ولانسو پرازول داده که دو روزى هست که دارم استفاده مى کنم پزشک به من گفت که التهاب روده و بواسير والتهاب اثنا عشر دارم .آيا اين دارو مشکل منو بر طرف می کنه.سردرد هم ميشم که استامينوفن مصرف مى کنم و گيج هم ميشم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مبورین یک داروی ضد اسپاسم(انقباض)دستگاه گوارش میباشد که به طور موثر در درمان علائمی مانند کرامپ ها و دردهای شکمی مداوم مفید میباشد.مصرف این دارو را همزمان با سایر داروهای تجویزی ادامه دهید و تا درمان کامل تحت نظر پزشک مربوطه  باشید.


  • نازنین:
   1398/07/08

   سلام بعد از 4ماه مصرف این دوره در آزمایش روتین ALT خونم به 40 افزایش یافته آیا باید دارو را قطع کنم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   آزمایش ALT برای تشخیص آسیب کبدی و یا کمک به تشخیص بیماری کبدی میباشد.افزایش ALT از عوارض مصرف مبورین نمیباشد.اما از انجایی که این دارو درافراد با سابقه بیماری کبدی با احتیاط باید مصرف شود، فلذا بهتر است اول علت افزایش ALT خون را با مراجعه با پزشک دریابید و سپس ان دارو را مصرف نمایید.


  • رها:
   1398/07/08

   ببخشید با توجه به مشکل آی بی اس که دارم گاهی اوقات دی سیکلومین میخورم و الان دکتر برام کپسول مبورین ۲۰۰ تجویز کرده آیا در صورت لزوم میتوانم با فاصله ۳ تا ۴ ساعت از مبورین قرص دی سیکلومین بخورم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به کاربرد یکسان هر دوی این داروها در درمان سندروم روده تحریک پذیر، بهتر است برای مصرف همزمان این دو دارو با پزشک خود مشورت نمایید.


  • ایرج دیوالا:
   1398/07/06

   سلام من باد معده زیاد دارم و اذیت میشم آیا این قرص برا من مفیده

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   مبورین در درمان سندرم روده تحریک پذیر کاربرد دارد. برای درمان نفخ می توانید از دایمتیکون استفاده کنید.


  • Farzaneh:
   1398/07/04

   سلام ایا ابن قرص باعث تغییر رنگ مدفوع میشود ؟(رنگ سیاه)

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر عوارض این دارو محدود  وفقط  شامل سردرد , بی خوابی , گیجی , بی اشتهایی , اختلالات گوارشی , کاهش سرعت ضربان قلب میباشد.


  • احمد:
   1398/06/29

   سلان برجناب دکتر۰برای سندرم روده تحریک پذیرچندبسته استفاده کنیم۰باسپاس ازحضرتعالی۰احمدساسانی ازرامسر

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   مبورین یک داروی ضد اسپاسم می باشد که در درمان سندرم روده تحریک پذیر کاربرد دارد .
   مقدار مصرف دارو 2 تا 3 بار در روز 20 دقیقه قبل غذا همراه با یک لیوان آب می باشد .
   اگر پس از دو هفته از شروع درمان علائم بهبود نیافت با پزشک مشورت نمایید . 
   طول دوره درمان به عملکرد دارو و نظرپزشک دارد.


  • سارا:
   1398/06/16

   سلام من غذایی خوردم حالت مسمویت فک کنم گرفتم بشدت۳روزه اسهال ودل درد خیلی دارم هیوسین وشیافت اثرنکرده ایااین کپسول خوبه

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   مبورین در درمان سندرم روده تحریک پذیر کاربرد داردد و مناسب بیماری شما نمی باشد.
   ممکن است دچار عفونت شده باشید و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید.


  • مهرداد:
   1398/06/16

   باسلام..من بشدت اسپاسم روده پیداکردم ویکساله اذیت میشم..این دارو رو دکترداده..ولی کلا بی استها شدم..و کاهش وزن پیداکردم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   بی اشتهایی از عوارض جانبی این دارو می باشد . می توانیذ از مکمل های افزاینده اشتها استفاده کنید .


  • صالح:
   1398/06/15

   سلام من بعد از استفاده این دارو احساس بی اشتهایی میکنم کمی سر گیجه دارم وکم حوصله هستم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   این دارو در موارد کمی موجب سرگیجه، سردرد، بی خوابی، تهوع و بی اشتهایی می گردد که مدتی پس از مصرف برطرف شده و نیازمند قطع دارو نمیباشد.


  • فاطمه:
   1398/06/15

   سلام من بعد از دو سه روز مصرف اين دارو تكرر ادرار گرفتم مشكلي پيش مياد؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   تکرر ادرار از عوارض شایع این دارو نمیباشد.باید سایر داروهای مصرفی و بیماری های زمینه ایشما بررسی شود.در صورت اطمینان از اینکه این عارضه مربوط به مبورین میباشد، در رابطه با قطع و یا جایگزینی دارو با پزشک خود مشورت نمایید.


  • الهه :
   1398/06/14

   این قرص واقعا عالیه ... من سندروم روده تجریک پذیر دارم آی بی اس این قرص وجود منو آروم میکنه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   مبورین یک داروی ضد اسپاسم دستگاه گوارش است که در درمان سندروم روده تحریک پذیر و مشکلات مشابهی نظیر کولون تحریک پذیر مزمن ، یبوست اسپاسمی ، کولیت مخاطی و کولیت اسپاسمی به کار می رود.مبورین با شل کردن عضلات روده و عضلات اطراف روده عمل می کند.بهتر است این دارو را نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف نمایید.


  • محمد:
   1398/06/10

   سلام من بعد از مصرف قرص به شدت افت قند پیدا میکنم در حدی که به لرزش دست و پا میوفتم و ضربان قلبم به شدت بالا میره راه کار چیه؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   علائم فوق از عوارض شایع دارو نمی باشد . بهتر است دارو را قطع کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.


  • حسین رزم پور:
   1398/06/06

   سلام من بعد از خوردن کپسول مبورین سر درد میشم آیا باید مصرفشو ادامه بدم یا قطع کنم؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   سردرد یکی از عوارض داروی مبورین می باشد. ممکن است پس از مصرف مدتی کوتاه این عارضه رفع گردد. 
   اگر عوارض تشدید شد دارو را قطع کنید و با پزشک مشورت نمایید.


پرسش از دکتر داروساز