اطلاعات دارویی مبورین

mebeverine

مبورین mebeverine

English

مبورین یک داروی ضد اسپاسم دستگاه گوارش است که در درمان سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و مشکلات مشابهی نظیر کولون تحریک پذیر مزمن ، یبوست اسپاسمی ، کولیت مخاطی و کولیت اسپاسمی به کار می رود.
بیشتر بخوانید : دستگاه گوارش و بیماری های گوارشی

مکانیسم اثر مبورین

مکانیسم عمل داروی مبورین دقیقا مشخص نیست ولی مکانیسم های چندگانه ذیل در اثرات موضعی مبورین بر دستگاه گوارش موثر است: کاهش نفوذپذیری کانال یونی ، مهار بازجذب نوراپی نفرین ، اثر بی حس کنندگی موضعی ، تغییرات در جذب آب و همچنین اثرات ضد موسکارینی و مهارکنندگی فسفو دی استراز

فارماکودینامیک

مبورین با شل کردن عضلات روده و عضلات اطراف روده عمل می کند. مبورین یک داروی ضد اسپاسم ماسکولوتروپیک (دارای تمایل بر اثر مستقیم بر عضله) است که اثرات جانبی آنتی کولینرژیکی ندارد. داروهای ماسکولوتروپیک مستقیما بر عضلات روده در سطح سلولی اثر می کنند تا آن ها را شل کنند. این سبب تسکین اسپاسم های دردناک عضلات روده می شود بدون این که بر حرکات طبیعی روده اثر بگذارد.

فارماکوکینتیک

جذب :
داروی مبورین پس از تجویز خوراکی سریعا و به طور کامل جذب می شود. زمان رسیدن به اوج غلظت پلاسمایی 1 تا 3 ساعت است.
توزیع :
تجمع معنی داری پس از تجویز دوزهای متعدد ایجاد نمی شود. اتصال آن به پروتئین های پلاسما 75 درصد و به آلبومین است .
متابولیسم :
متابولیسم این دارو عمدتا توسط استرازهای پلاسمایی با شکستن پیوند استری دارو و تبدیل آن به وراتریک اسید و مبورین الکل انجام می شود. متابولیت اصلی این دارو کربوکسیلیک اسید دی متیله (DMCA) است.
نیمه عمر حذف DMCA در حالت تعادل 5.77 ساعت است. پس از تجویزهای متعدد دارو (200 میلی گرم دو بار در روز) حداکثر غلظت پلاسمایی DMCA 804 نانوگرم بر دسی لیتر و زمان رسیدن به حداکثر غلظت حدود 3 ساعت است.
فراهمی زیستی نسبی کپسول های پیوسته رهش مبورین به نظر مناسب می آید و به طور میانگین 97 درصد است .
حذف :
از طریق ادرار که 95 درصد آن به صورت متابولیت های کربوکسیلیک اسید متیله و کربوکسیلیک اسید دی متیله است .

مقدار مصرف مبورین

بزرگسالان :
قرص مبورین 135 میلی گرمی : 1 قرص 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی اصلی (3 قرص در روز) کپسول 200 میلی گرمی : صبح و شب هر بار یک عدد .
کودکان :
استفاده از مبورین در کودکان و افراد کمتر از 18 سال به دلیل نبود اطلاعات کافی در مورد سلامتی و اثربخشی دارو توصیه نمی شود.

هشدارها

- در هر قرص کولوفک (برند خارجی مبورین) 80 میلی گرم لاکتوز وجود دارد که این مورد باید در بیمارانی که همزمان با سندروم روده تحریک پذیر ، عدم تحمل به لاکتوز دارند مورد توجه قرار بگیرد .
- مبورین باید در افراد زیر با احتیاط تجویز شود :
کودکان ، افراد دچار مشکلات کبدی و کلیوی ، بیماران مبتلا به بیماری خونی پورفیری

نکات قابل توصیه

- در صورتی که مبتلا به فلج ایلئوس هستید نباید از داروی مبورین استفاده کنید (وضعیتی که در آن روده حرکت ندارد و منجر به مسدود شدن روده می شود)
- در صورتی که با یکی از موارد زیر درگیر هستید قبل از استفاده از مبورین با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید :
هرگونه اختلال خون ریزی دهنده (مخصوصا از روده) ، یبوست شدید ، دفع ادرار مشکل یا دردناک ، اگر اخیرا تب ، مدفوع خونی ، یا خونریزی یا ترشحات غیر طبیعی از واژن داشته اید.

موارد منع مصرف مبورین

فلج ایلئوس

مصرف در بارداری

گروه B مصرف در 3 ماهه اول بارداری توصیه نمیشود .

برچسب ها
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز