اطلاعات دارویی کاربوپلاتین

Carboplatin

کاربوپلاتین Carboplatin

English

کربوپلاتین یک داروی ضد سرطان می باشد که با رشد سلول های سرطانی تداخل ایجاد کرده و رشد و گسترش آن ها را در بدن کند می کند. داروی کاربوپلاتین در ترکیب با دیگر داروها در درمان سرطان تخمدان استفاده می شود.

مکانیسم اثر کاربوپلاتین

داروی کربوپلاتین احتمالا مانع جداشدن دو رشته DNA از یکدیگر و تداخل در عملکرد آنها می شود.کاربوپلاتین در چرخه سلولی بطور غیر اختصاصی عمل می کند.

فارماکودینامیک

داروی کاربوپلاتین یک آنتی نئوپلاستیک می باشد که در گروه عوامل آلکیله کننده قرار داردو در درمان انواع مختلفی از سرطان ( تخمدان ، ریه، سروگردن ، بیضه ) استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

کاربوپلاتین به پروتئینهای پلاسما متصل نمی شود.اصلی ترین راه دفع دارو از طریق کلیه است.نیمه عمر اولیه پلاسمایی (آلفا) 1.1 تا 2 ساعت و نیمه عمر پلاسمایی پس از توزیع مجدد (بتا) 2.6 تا 5.9 ساعت است.

موارد مصرف کاربوپلاتین

سرطان تخمدان , سرطان گردن رحم

مقدار مصرف کاربوپلاتین

مقدار مصرف معمول برای سرطان تخمدان (بزرگسالان):

بعنوان تنها عامل درمانی در درمان سرطان تخمدان راجعه:
360 mg/m2 تزریق وریدی در روز اول هر 4 هفته یکبار.
هرچند بطور کلی شرط تکرار داروی کاربوپلاتین بتنهایی ، شمارش نوتروفیل حداقل 2000 و پلاکت حداقل 100000 می باشد.
-در ترکیب با سیکلوفسفامید برای درمان سرطان تخمدان پیشرفته (ترکیب موثر برای بیمارانی که تحت درمان قبلی قرار نگرفته اند):
کاربوپلاتین 300 mg/m2 تزریق وریدی در روز اول هر 4 هفته برای 6 دوره.

مقدار مصرف معمول برای سرطان گردن رحم (بزرگسالان):

در ترکیب با دیگر عوامل شیمی درمانی بعنوان قسمتی از رژیم BIC : وریدی 200 mg/m2 در روز اول،این دوره هر 21 روز تکرار می شود.

هشدارها

1-تزریق داروی کربوپلاتین باید تحت نظر پزشک متخصص انکولوژی انجام گیرد. تجهیزات لازم برای درمان واکنش های آنافیلاکسی احتمالی باید در دسترس باشد.
2- تضعیف مغز استخوان وابسته به مقدار مصرف می باشد و ممکن است شدید باشدکه نتیجه آن عفونت و یا خونریزی می باشد.کم خونی ممکن است کومولاتیو باشد و نیاز به درمان حمایتی ترنسفیوژن داشته باشد.تهوع عارضه جانبی دیگر داروی کربوپلاتین می باشد.
3-احتمال بروز واکنش های آنافیلاکتیک در تزریق کاربوپلاتین وجود دارد که ممکن است در دقایق اولیه تزریق کاربوپلاتین رخ دهد. وجود اپی نفرین، کورتیکواستروئیدها و آنتی هیستامین ها برای کاهش علائم ضروری است.

نکات قابل توصیه

1-آلومینیوم با کاربوپلاتین واکنش نشان داده و موجب رسوب ترکیب و کاهش قدرت اثر آن می شود لذا سرسوزن ها یا ست تزریق وریدی حاوی آلومینیوم که در تماس با دارو می باشند در آماده سازی و تجویز کاربوپلاتین نباید مورد استفاده قرار بگیرند.
2-کارایی و امنیت مصرف کاربوپلاتین در کودکان (زیر 18 سال) هنوز به اثبات نرسیده است.
3-انفوزیون کاربوپلاتین معمولا 15 دقیقه یا بیشتر زمان لازم دارد.به درمان هیدراسیون قبل و بعد تزریق یا دیورز اجباری نیاز ندارد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز