اطلاعات دارویی شربت هانی تیم

شربت هانی تیم

شربت هانی تیم در درمان مشکلات تنفسی (سرفه‌های بدون خلط یا همراه با خلط ، تنگی نفس، برونشیت و لارنژیت)، مشکلات سوءهاضمه (نفخ، درد و اسپاسم) و به عنوان ضد میکروب و ضدقارچ قوی کاربرد دارد .

اجزای فرآورده: عصاره آویشن باغی، عسل طبیعی

مواد موثره: تیمول و کاروا کرول، فلاون‌ها، ساپونین و تانن

مکانیسم اثر شربت هانی تیم

اثر ضد انقباضی ایلئوم و برونش‌ها، از طریق تاثیر مواد موثره تیمول و کارواکرول بر ترشح هیستامین و استیل کولین به اثبات رسیده است. هم چنین فلاون‌های موجود در آویشن باغی همین عمل را با مکانیسمی دیگر انجام می‌دهند.خاصیت تحریک ترشح مخاطی آویشن بوسیله اسانس آن به اثبات رسیده است.
ساپونین‌های آن نیز این عمل را بخوبی انجام می‌دهند.خاصیت ضد باکتری و ضدقارچی اسانس آویشن که مربوط به ترکیبات فنلی آن (بخصوص تیمول و کارواکرول) می‌باشد بارها تجربه و تائید شده است. اسانس آویشن بر روی طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌ها بخصوص نوع تنفسی و سرماخوردگی آنها اثرات موثری داشته است، بطوریکه اثر تیمول 25 بار بیشتر از فنل ثبت گردیده و آثار سمی آن نیز بسیار کمتر بوده است.

مقدار مصرف شربت هانی تیم

 بزرگسالان: 3 تا 4 نوبت در روز هر نوبت یک قاشق غذاخوری

کودکان 8 تا 12 سال: 3 تا 4 نوبت در روز هر نوبت یک قاشق مرباخوری

کودکان زیر 8 سال: 3 نوبت در روز هر نوبت یک قاشق چای خوری

هشدارها

شرایط نگهداری: در جای خشک و خنک نگهداری شود.

نکات قابل توصیه

- به علت وجود سوربیتول در فرآورده، در بیماران مبتلا به عدم تحمل ارثی فروکتوز یا در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه یا کبد مصرف نشود.

- به علت وجود عسل در فرآورده، مصرف شربت هانی تیم برای کودکان زیر یکسال توصیه نمی شود.

عوارض جانبی شربت هانی تیم

تاکنون عارضه جانبی از آویشن باغی گزارش نشده است. در صورت مشاهده یا بروز حساسیت به دارو از مصرف آن خودداری گردد.

اشکال دارو
نظرات
  • مینا:

   سلام. سال گذشته دخترم۳ ساله و ۱۸ کیلو بود دکتر این دارو رو هر ۸ ساعت ۴ سی سی تجویز کرد حالا که بچه ۴ ساله و ۲۲ کیلو شده به نظرتون مقدار مصرف نباید بیشتر باشه تا تاثیر بذاره متاسفانه دکترش نیست دکترای دیگه هم شربتهای بی فایده تجویز کردن

   پاسخ خانم دکتر مواجی:

   با سلام  . دوز هانی تیم توسط شرکت سازنده برای کودکان 1 تا 4 ساله 2/5 سی سی هر 8 ساعت و 4 تا 12 ماه هر 8 ساعت 5 سی سی توصیه شده  بنا براین همان دوز قبلی کفایت می کند.

  • کیوان :

   سلام .شربت هانی تیم برایذخانوم های باردار مناسب است یا خیر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   بی خطر بودن مصرف تیموس ولگاریس (آویشن باغی) در حاملگی و شیردهی ثابت نشده است. بنابراین مصرف آن در حاملگی و شیردهی مجاز نمی باشد. (درصورت لزوم زیر نظر پزشک و با احتیاط مصرف شود.)

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه