توصیه‌های دارویی برای ایام تعطیلات عید نوروز

توصیه‌های دارویی برای ایام تعطیلات عید نوروز

توصیه‌های دارویی برای ایام تعطیلات عید نوروز

استفاده صحیح و مناسب از داروها و رعایت توصیه‌های دارویی در ایام نوروز، ضرورتی انکارناپذیر است که همگان باید به آن توجه داشته باشند.چنانچه شما و یا بستگانتان، به دلیل ابتلا به بیماری مزمن، دارویی را به‌صورت مرتب مصرف می‌کنید، مطمئن شوید دارو را به حد نیاز و تا پایان تعطیلات و ضمن سفر در اختیاردارید.

چراکه بسیاری از داروها مانند داروهای ضد تشنج، داروهای بیماری‌های قلبی و فشارخون، داروهای ضدافسردگی و اختلالات عصبی، داروهای ضد دیابت و چربی خون و برخی داروهای مسکن و همچنین آنتی‌بیوتیک‌ها، باید مرتب مصرف شوند و قطع ناگهانی این داروها، بیمار را دچار مشکل خواهد کرد.

در خصوص بیماران دیابتی که انسولین تزریق می‌کنند توجه به موارد زیر در هنگام سفر، ضروری است.

1- فراهم کردن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر.

2- همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قند خون، قند حبه‌ای، نبات، بیسکوئیت و آب‌میوه برای درمان کاهش احتمالی قند خون. همراه داشتن میان وعده مناسب (مانند میوه و ساندویچ کوچک).

3- در خصوص بیماران مبتلابه فشارخون بالا ، بهتر است دستگاه فشارسنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل و تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.

همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه، خصوصاً در مورد خانواده‌هایی که فرزند خردسال دارند، همچنین همراه داشتن پوشک، شیر خشک شیرخوار، درجه تب، داروهای بدون نسخه مانند شربت تب بر، شربت سرماخوردگی، قطره و یا شربت مولتی‌ویتامین و آهن، پماد سوختگی، پنبه و گاز استریل و دیگر داروهایی که کودک در حال مصرف است در طی سفر ضروری است.

ممکن است در ایام تعطیلات نوروز، دسترسی به داروخانه‌های روزانه به علت تعطیلی مقدور نباشد، اما همواره داروخانه‌های شبانه‌روزی و برخی داروخانه‌هایی که ملزم به باز بودن به‌صورت شیفت از پیش تعیین‌شده هستند، قابل‌دسترسی هستند.

دکتر سهیل افرازی ،مدیر مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: دارو نوروز

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.