پشتیبانی

جراحی PRK ؛ مزایا و معایب آن

جراحی PRK  ؛ مزایا و معایب آن

جراحی PRK ؛ مزایا و معایب آن

عمل PRK نوعی از جراحی عیوب انکساری نزدیک بینی-دوربینی و آستیگماتیسم است.

PRK  اولین نوع از عمل جراحی لیزر چشم برای تصحیح بینایی است و قبل از روش لیزیک محبوبیت داشت. اگرچه دوره ی بهبود PRK کمی بیشتر ازعمل جراحی لیزیک چشم طول می کشد، اما هنوز هم انجام آن معمول است و مزایای آن برای برخی از بیماران بیشتر از لیزیک است.

مانند لیزیک و انواع دیگر جراحی های لیزر چشم،  PRK با تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر رادیواکتیو کار می کند و اجازه می دهد نور برای تمرکز روی شبکیه و ایجاد دیدی واضح وارد چشم شود.
تفاوت اصلی بین PRK  و لیزیک این است که در عمل جراحی لیزیک فلپی نازک و لولایی روی قرنیه برای دسترسی به منطقه درمان ایجاد می شود، در حالی که در PRK  تمام لایه مخاطی قرنیه جهت افشای منطقه حذف می شود و فلپی ایجاد نمی شود. برای هر دو PRK و لیزیک، لیزر رادیواکتیو لایه استرومای قرنیه را برای اصلاح عیب انکساری می شکافد.

نوعی از PRK بنام لازک (LASEK ) نیز موجود است که به جای از بین بردن لایه بیرونی اپیتلیال قرنیه با استفاده از PRK، لایه  مخاطی را با استفاده از یک ابزار جراحی به نام مته حفاری بر می دارد .در طول عمل از آن محافظت می شود و در پایان مجددا روی سطح چشم جایگزین می گردد.

LASEK  به خاطر دوره ی بهبودی طولانی تر محبوبیتش نسبت به PRK کمتر است. زیرا در LASEK ترمیم شدن لایه ی اپیتلیال برداشته شده بیشتر از رشد یک اپیتلیال جدید در PRK طول می کشد .

نتایج نهایی جراحی PRK  قابل مقایسه با نتایج لیزیک است، اما بهبود PRK  اولیه کندتر است زیرا چند روز طول می کشد که سلول های اپی تلیالی جدید تولید شوند و پوشش سطح چشم را پوشش دهند.
و نیز احتمال خطرعفونت چشم و تاری دید در چند روز اول بعد از عمل جراحی PRK  وجود دارد. بیماران لیزیک معمولا ناراحتی کمتری دارند و بینایی انها سریعتر تثبیت می شود، در حالی که بهبود بینایی با PRK  تدریجی است و نتیجه نهایی می تواند چند هفته طول بکشد.

با این حال، PRK چند مزیت ویژه نیز دارد.  
مزیت ویژه ی PRK این است که در صورتی که قرنیه برای لیزیک بیش از حد نازک باشد و یا اگر قبلا لیزیک انجام داده باشید و بنابراین قرنیه ی نازکتری داشته باشید عوارض فلپ کمتر خواهد بود و خطر از بین بردن بیش از حد قرنیه با لیزر رادیواکتیو کاهش می یابد.

مزایا و معایب PRK

مزایا

 -عمق کمتر درمان لیزری  نسبت به لیزیک
 -مناسب برای بیماران مبتلا به قرنیه نازک
 -بدون خطر عوارض فلپ قرنیه
 -کمتر بودن خطر کاهش ضخامت قرنیه

معایب

-بهبود کندتر نسبت به لیزیک
-رسیدن به دیدی واضح زمان بیشتری می برد.
-افزایش خطر عفونت ، التهاب و تاری دید، پس از عمل جراحی
-ناراحتی چشم در بهبودی اولیه PRK، در مقایسه با بهبود پس از عمل جراحی لیزیک بیشتر است.

PRK چگونه انجام می شود؟

اول، جراح چشم بخش مرکزی از اپیتلیوم قرنیه را با استفاده از دستگاه سنباده یا ابزار جراحی بلانت برمیدارد .
در مرحله بعد، یک لیزر رادیواکتیو مورد استفاده قرار گیرد تا به دقت انحنای سطح قرنیه را تغییر شکل دهد. این کامپیوتر فوق تخصصی لیزری  , پالس های نور ماوراء بنفشی ساتع می کند که مقادیر میکروسکوپی از بافت را در یک الگوی دقیق بر میدارد..
سپس یک لنز تماسی نرم (پانسمان) برای محافظت از چشم روی قرنیه قرار می گیرد . پس از آنکه لنز پانسمان توسط چشم پزشک برداشته شد سلول های اپیتلیالی به طور معمول در طول پنج روز احیا می شوند.

چه انتظاراتی از جراحی PRK میتوان داشت

قبل ازعمل : ابتدا باید یک جراح چشم با تجربه در جراحی PRK  را انتخاب کنید. بعد از آن تحت یک معاینه چشم کامل قرار می گیرید تا اطمینان حاصل شود که این نوع عمل برای شما مناسب است .

این ارزیابی شامل اندازه گیری:

  • اندازه مردمک چشم.
  • ارزیابی رطوبت چشم جهت تشخیص خطر ابتلا به خشکی چشم پس از عمل جراحی لیزر و درمان آن.
  • انحنای قرنیه، با استفاده از یک دستگاه نقشه برداری قرنیه به دقت اندازه گیری می شود.
  • ضخامت قرنیه

چشم پزشک سلامت عمومی و سابقه ی پزشکی شما را بررسی خواهد کرد و از داروهایی که احیانا مصرف می کنید مطلع می شود تا تشخیص دهد ایا این عمل برای شما مناسب هست یا خیر . اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد قبل از آزمایش چشم تا مدتی از آنها استفاده نکنید زیرا لنز می تواند شکل طبیعی قرنیه ی شما را تغییر دهد . ( در این مورد با پزشک خود مشورت کنید).

در حالی که لیزیک  بیشتر برای عمل جراحی اصلاح بینایی استفاده می شود، PRK  ممکن است بهترین روش در شرایط خاص باشد.

در طی عمل: عمل چشم PRK  یک عمل جراحی سرپایی است. در واقع، عمل جراحی واقعی حداکثر 15 دقیقه طول می کشد .در طول عمل بیدار خواهید بود ، اما جراح چشم ممکن است برای آرامش بیشتر,  آرام بخش ملایمی به شما بدهد .

قطره بیحس کننده داخل چشم ریخته میشود، و ابزاری به نام اسپکولوم  برای باز نگه داشتن پلک استفاده می گردد.  سپس جراح لیزر رادیواکتیو را به داخل چشم شما هدایت کرده و انرا ثابت می کند .
از شما خواسته می شود که برای مدتی کوتاه به نور هدف خیره شوید در حالی که جراح از طریق میکروسکوپ پالس نور لیزری را به قرنیه شما می فرستد.

انرژی لیزر مقادیر میکروسکوپی از بافت ها را بر میدارد وشکل قرنیه را تغییر می دهد. اکثر مردم هیچ دردی حس نمی کنند، هر چند ممکن است کمی فشار روی چشم خود احساس کنید . جراح کنترل کاملی روی لیزر دارد و می تواند هر زمان که مایل بود انرا خاموش کند.
PRK  روی هر چشم به طور جداگانه انجام می شود .که هر پروسه حدود 5 دقیقه زمان می برد. برخی از بیماران هر دو چشم را در یک روز عمل می کنند و عده ای نیز جراحی چشم دوم خود را به یک یا دو هفته بعد موکول می کنند.
سپس جراح روی قرنیه درمان شده یک لنز تماسی( پانسمان) قرار می دهد. در عرض چند روز، سلول های اپی تلیالی احیا شده و پانسمان تماسی برداشته می شود.

بلافاصله پس از عمل: بلافاصله بعد از عمل جراحی از شما خواسته می شودکه برای یک زمان کوتاه(یک یا دو ساعت) استراحت کنید. و پس از آن می توانید به خانه برگردید.(از رانندگی اجتناب کنید)

جراح آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای ضد التهاب و ضد درد برای کاهش ناراحتی بعد از عمل, به حداقل رساندن هر گونه تورم و تسریع بهبودی تجویز خواهد کرد. مانند هر عمل جراحی دیگری ، ضروری است که دستورالعمل های پزشک خود را برای رسیدن به نتایج مطلوب با دقت انجام دهید. ویزیت های مکرر جهت پیگیری روند درمان توسط پزشک در چند هفته ی آتی الزامی است.

دوره ی بهبودی جراحی PRK  بیشتر از عمل جراحی لیزیک طول می کشد. ممکن است چند روز یا چند هفته و یا حتی بیشتر زمان ببرد تا بینایی تان اصلاح و تثبیت شود .اکثر بیماران PRK  معمولا می تواند یک تا سه هفته بعد از عمل جراحی رانندگی کنند، اما ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد تا دیدتان واضح و ثابت شود.

نتایج بلند مدت PRK

عمل جراحی لیزر چشم PRK از سال 1995 در ایالات متحده انجام می شده و میزان موفقیت بسیار بالا داشته است.
نتایج PRK و لیزیک مشابه هستند. اکثر مردم پس از عمل جراحی دید 20/20 داشته اند. برخی از بیماران ممکن است باز هم نیاز به عینک زدن یا استفاده از لنز های تماسی داشته باشند ، اما شماره ی عینک انها بسیار کمتر از قبل خواهد بود.

پس از عمل جراحی PRK و لیزیک عوارض بسیار نادر است و شامل عفونت وحساسیت به نور(خصوصا هنگام رانندگی در شب) می باشد.
پس از  PRKبعید است، که احتیاج به تکرارعمل جراحی داشته باشید.هرچند ممکن است پس از عمل PRK در دهه ی 40 به بعد زندگی به عینک مطالعه نیاز باشد که دلیلش کاهش دید نزدیک  است که به سن مربوط می شود و پیرچشمی نام دارد . FDA هم اکنون در حال نظارت بر مطالعات بالینی برای جراحی دائمی پیر چشمی است.
در حالی که لیزیک تا حد زیادی محبوب ترین روش لیزر چشم محسوب می شود، ولی قضاوت در مورد اینکه لیزیک و یا PRK برای شما مناسب تر است را به چشم پزشک خود واگذار کنید.

گردآورنده : دکتر فریده عاکف
ترجمه : مهندس الهام علیزاده 

وبسایت داروخانه مرکزی امام رضا مشهد | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی

به اشتراک گذاری:

برچسب ها: چشم لیزیک

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.