10 دلیل نشان دهنده نیاز بدن به مکمل آهن

10 دلیل نشان دهنده نیاز بدن به مکمل آهن

10 دلیل نشان دهنده نیاز بدن به مکمل آهن

یکی از رایج ترین کمبودهای مواد مغذی در بدن، کمبود آهن است. آهن در بدن هموگلوبین تولید می کند که پروتئینی است که در رساندن اکسیژن به سراسر بدن به گلبول های قرمز کمک می کند. 
تمام سلول های بدن حاوی مقداری آهن است اما آهن در بدن بیشتر در سلول های قرمز خون وجود دارد. سلول های قرمز ، اکسیژن را از ریه ها به اندام ها و بافت های سراسر بدن حمل می کنند . آهن نقش مهمی در تامین انرژی از مواد مغذی دارد. همچنین به انتقال تکانه های عصبی کمک می کند ؛ سیگنال های که فعالیت قسمت های مختلف بدن را هماهنگ می کند .

1. اگر کم خونی فقر آهن دارید ، مکمل آهن مصرف کنید

در صورتیکه کم خونی فقر آهن داشته باشید آهن به اندازه کافی در بدن شما برای سلول های قرمز خون وجود ندارد در نتیجه اکسیژن کافی برای سلول ها و بافت ها نمی رسد .
علائم کم خونی عبارتند از:
- خستگی
- ضعف
- سرگیجه
- مشکل در تمرکز
کم خونی فقر آهن شایعترین شکل کم خونی در ایالات متحده است. تقریبا پنج میلیون آمریکایی کم خونی فقر آهن دارند.
علل شایع کم خونی عبارتند از:
- قاعدگی، به خصوص اگر سنگین و یا طولانی مدت باشد
- بیماری زخم پپتیک
- سرطان در دستگاه گوارش
- از دست دادن خون با تروما یا اهدای خون
- خونریزی از دستگاه گوارش و استفاده طولانی مدت از داروهای مانند آسپرین و ایبوپروفن

2. اگر باردار هستید نیازمند آهن بیشتری هستید

زنانی که باردار یا سالمند نیستند در روز به 15 - 18 میلی گرم آهن نیاز دارند. در دوران بارداری زنان به طور قابل توجهی نیاز به آهن بیشتری دارند. به گفته انسیتو ملی سلامت (NIH)، میزان مصرف مجاز در رژیم غذایی (RDA) از آهن برای زنان باردار 27 میلی گرم در روز است.
3. نوزادان نیز نیاز به آهن دارند

نوزادان ذخیره آهن خود را در رحم از مادر تامین می کنند. این ذخیره در طول شش ماه اول زندگی آنها مصرف می شود و دلیلش این است که شیر مادر، آهن کافی ندارد.
اکثر متخصصان اطفال توصیه به استفاده از یک فرمول غنی شده با آهن در بطری تغذیه کودک دارند. نوزادان نارس زمانی برای ساخت ذخیره آهن خود نداشته اند و به احتمال زیاد نیاز به آهن دارند. همیشه قبل از تکمیل آهن نوزاد خود، با یک پزشک متخصص اطفال مشورت نمایید.
4. زنان در دوران عادت ماهانه هستید به آهن بیشتری نیاز دارند

قاعدگی ذخیره آهن را خالی می کند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) , حدود 9 درصد از زنان و دختران بین 12 - 49 سال مبتلا به فقر آهن هستند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که بروز کم خونی برخی اقوام را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور کامل 19 درصد از زنان آمریکایی مکزیکی، آمریکایی آفریقایی در مقایسه با 9 تا 12 درصد از زنان سفید غیر اسپانیایی کم خونی دارند.
5. انجام ورزش شدید ممکن است نیاز مکمل آهن را در بدن شما بیشتر کند 

با توجه به نظر NIH افرادی که به طور منظم ورزش شدید انجام می دهند ممکن است تا 30 درصد آهن، بیشتر از بزرگسالانی که کمتر فعالیت انجام میدهند ، نیاز داشته باشند . دلیل آن روشن نیست.

6. اگر شما به طور منظم تجربه از دست دادن خون را دارید نیاز به مکمل آهن پیدا می کنید

افرادی که تجربه از دست دادن بیش از حد خون را دارند اغلب نیاز به آهن دارند. اهدا کنندگان خون مستمر و افرادی که خونریزی از دستگاه گوارش به دلیل داروها یا شرایط مانند زخم و سرطان دارند در معرض خطر هستند.  به افرادی که به طور مداوم کمبود آهن دارند توصیه می شود که به طور منظم  اهدای خون انجام ندهند .

7. دیالیز نیاز آهن را افزایش می دهد

بسیاری از افرادی که در دیالیز کلیه هستند باید آهن اضافی دریافت نمایند. دلیل این است که فرد مقدار کمی از خون را در طول دیالیز از دست می دهید. رژیم های غذایی در افراد دیالیزی نیز اغلب محدودیت آهن دارند. برخی از داروها که مردم در دیالیز می توانند استفاده کنند با آهن یا با توانایی بدن برای جذب آن تداخل دارند.

8. برخی داروها آهن بدن را تهی می کنند

برخی داروها می تواند با توانایی بدن شما برای جذب آهن تداخل نمایند این شامل داروهای بدون نسخه آنتی اسیدها و برخی از آنتی بیوتیک ها، مانند کینولون و تتراسایکلین است.
سایر داروهایی که می توانند آهن را تهی کنند عبارتند از:
رانیتیدین و امپرازول ( برای زخم، سوزش سر دل و دیگر مشکلات معده)
آنزیم مهار کننده (ACE) تبدیل کننده آنژیوتانسین ( برای فشار خون بالا )
colestipol و کلستیرامین ( کلسترول sequestrants اسیدهای صفراوی کاهش می دهد )

9. افراد دارای ADHD ممکن است از مصرف آهن سود ببرند

تحقیقات نشان داده است که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی یا کمبود توجه (ADHD) ممکن است از مصرف مکمل آهن بهره مند شوند. در یک مطالعه، 89 درصد از کودکانی ADHD کمبود آهن داشتند در مقایسه، تنها 18 درصد از کودکان این اختلال را نداشند .
10. مکمل آهن به کاهش سرفه های مرتبط با مهارکننده ACE کمک می کند

پزشکان این داروی مهار کننده های ACE را در درمان تعدادی از شرایط استفاده می کنند از جمله:
بیماری قلبی
فشار خون بالا
دیابت نوع 2
بیماری خفیف کلیه
این داروها ممکن است حتی به جلوگیری از بیماری کلیه در کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند کمک کند.
سرفه خشک و آزار دهنده، عارضه جانبی شایع این دارو است. تحقیقات نشان می دهد که مکمل های آهن به طور قابل توجهی ممکن است فرکانس سرفه در افراد مصرف کننده مهار کننده های ACE را کاهش دهد.

بیشتر مردم به خوبی به مصرف مکمل آهن، که در کپسول و یا به صورت داخل وریدی در دسترس است پاسخ می دهند. در حالت ایده آل، شما باید مکمل آهن را با معده خالی مصرف نمایید زیرا مواد غذایی می تواند میزان جذب آهن را در بدن کاهش دهد. مطمئن باشید که دوز توصیه شده ی بیش از حد آهن به خصوص برای کودکان می تواند بسیار سمی باشد. برای پیدا کردن اینکه چه مدت نیاز به مصرف مکمل آهن دارید با پزشک خود مشورت کنید .


به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.