تماشای بیش از حد تلوزیون و احتمال بیشتر لخته شدن خون

تماشای بیش از حد تلوزیون و احتمال بیشتر لخته شدن خون

تماشای بیش از حد تلوزیون و احتمال بیشتر لخته شدن خون

تحقیقات جدید نشان می دهد صرف ساعات زیاد برای تماشای تلویزیون، برای عروق خونی مفید نیست. این تحقیق نشان داد افرادی که مدت زمان زیادی را به تماشای تلویزیون می گذرانند، در معرض خطر ابتلا به لخته های خون در رگ هایشان قرار می گیرند. این وضعیت ترومبوآمبولی وریدی (VTE) نام دارد.

این لخته، که اغلب در پاها رخ می دهد، می تواند به ریه ها منتقل شود و باعث ایجاد یک وضعیت بالقوه مرگبار به نام آمبولی ریوی شود. این لخته ها پس از آنکه در بین مسافران در پرواز های طولانی رخ داد،  به طور مستعار به نام "سندروم گروه توریست ها" نامگذاری شدند.

همانطور که محققان دانشگاه مینه سوتا توضیح دادند، نشستن برای مدت طولانی می تواند باعث ایجاد لخته های خون شود، زیرا گردش طبیعی خون در پاها دچار اختلال می شود.

بنابراین، آیا تماشای طولانی مدت تلویزیون خطر را افزایش می دهد؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال، محققان، طی مطالعات طولانی مدتی که در سال 1987 آغاز شد، داده های بیش از 15000 آمریکایی 45 تا 64 ساله را تجزیه و تحلیل کردند.

از سال 2011، حدود 700 مورد VTE در میان شرکت کنندگان رخ داده است.

در کسانی که زیاد تلویزیون تماشا می کردند، خطر ابتلا به یک لخته 70 درصد بالاتر از سایرین ، دیده می شد. این خطر باقی ماند حتی پس از آنکه عوامل مانند وزن و سطح تمرین فرد مورد توجه قرار گرفت.

این تحقیق در 21 فوریه در مجله ترومبوز و ترومبولیسسی منتشر شد.

هرچند این مطالعه نمی تواند اثبات کند که تماشای تلویزیون، به طور خاص، سبب ایجاد لخته شدن خون می شود، اما به یک ارتباط این موضوع اشاره می کند.

یاسوخیکووبوتا، رئیس دانشگاه مینه سوتا، در یک نشریه روزنامه می گوید : "حتی افرادی که به طور منظم در فعالیت های جسمانی شرکت می کنند نباید آسیب های بالقوه ای از رفتار های ماندگار طولانی مدت مانند نشستن پای تلویزیون را نادیده بگیرند"، 

دو کارشناس متخصص قلب که به این مطالعه پیوستند، موافق بودند که شیوه زندگی "سیب زمینی مبلی" مطمئنا بر سلامت تاثیر می گذارد.
(سیب‌زمینی مبلی «Couch Potato» به انسان‌هایی اطلاق می‌شود که بعد از فشار کار روزانه خود، بقیه زمان را مقابل  تلویزیون صرف می‌کنند، سیب‌زمینی هم اشاره به سیب‌زمینی‌های سرخ کرده که تغذیه مورد علاقه آمریکایی‌هاست دارد، و هم به مخاطبی گفته می‌شود که در مواجهه با تلویزیون و برنامه‌های سرگرمی مانند سیب‌زمینی بدون واکنش است. مخاطب در هنگام برخورد با برنامه‌های به ظاهر سرگرمی حداقل انعطاف را داشته و کمترین مقاومت را برابر این برنامه‌ها از خود نشان می‌دهد.)

دکتر Maja Zaric یک متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان Lenox Hill در شهر نیویورک است. او گفت که "بدون شک" ارتباطی بین زمان تماشای تلویزیون و شانس فرد برای لخته شدن خون وجود دارد، اما او امیدوار ااست که تحقیقات دقیق تری صورت بگیرد تا مدت زمانی که منجر به ایجاد این عارضه می شود ، مشخص گردد.

زاریک اشاره کرد که شرکت کنندگان مدت زمان تماشای تلویزیون خود را به عنوان "هرگز یا به ندرت"، "گاهی"، "اغلب" یا "اغلب" نشان می دهند - و این ارزیابی ها می تواند بسیار ذهنی باشد.

زاریک گفت: "جالب خواهد بود ببینید چه مقدار زمان واقعی در ساعت هر رده وجود دارد." ممکن است دید متفاوتی در مورد میزان تماشای تلویزیون و ارتباط آن با موضوعات چاقی، آرتریت پیشرفته و درد مزمن پشت وجود داشته باشد ."

دکتر دیوید فریدمن، رئیس خدمات خلع سوزی در بیمارستان جریان دره رودخانه یهودیان لانگ آیلند در Northwell Health در Valley Stream، نیویورک است. او گفت: "این مطالعه دیگری است که نشان دهنده ی نیاز مردم به فعالیت فیزیکی ، تحرک بیشتر و مناسب تر و نگه داشتن وزن در در حد طبیعی - و احتمالا تماشای کمتر تلویزیون است. "

فریدمن پیشنهاد کرد که درحالیکه مردم بیشتر به سمت موبایل روی آورده اند و حتی تلویزیون را در دستگاه های هوشمند خود تماشا می کنند، می توانند آمادگی جسمانی هوازی را بهبود ببخشند و برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود را در حال حرکت به عنوان راهی برای مقابله با این اثرات منفی نشستن پای تلوزیون در نظر بگیرند. "

وبسایت داروخانه امام رضا (ع) - بانک جامع اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی
به اشتراک گذاری:

درج نظر


تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.