اطلاعات دارویی سیلدنافیل | قرص سیلدنافیل

Sildenafil

سیلدنافیل | قرص سیلدنافیل Sildenafil

English

سیلدنافیل باعث شل شدن عضلات و افزایش جریان خون در نواحی خاص بدن می شود.سیلدنافیل با نام تجاری رواتیو در درمان زیادی فشار خون شریان ریوی و بهبود توان ورزش در خانمها و آقایان استفاده می شود.

مکانیسم اثر سیلدنافیل | قرص سیلدنافیل

سیلدنافیل با مهار انتخابی فسفودی استراز تیپ 5 منجر به افزایش غلظت سیکلیک گوانوزین مونوفسفاتcGMP در عضله صاف عروق می شود.

فارماکودینامیک

سیلدنافیل در درمان اختلالات نعوظ آقایان و زیادی فشار خون شریان ریوی استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

سیلدنافیل پس از مصرف خوراکی بسرعت جذب می شود.میانگین فراهمی زیستی مطلق سیلدنافیل 41% ( 25 تا 63%) می باشد. سیلدنافیل و متابولیت اصلی آن ( N دزمتیل) تقریبا 96% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند.
سیلدنافیل در کبد ، بطور عمده توسط CYP3A و کمتر توسط سیتوکروم P450 متابولیزه می شود.
نیمه عمر نهایی سیلدنافیل و متابولیت فعال آن حدود 4 ساعت می باشد.
بعد از مصرف خوراکی و وریدی سیلدنافیل ، دارو بصورت متابولیت عمدتا در مدفوع (80% مقدار مصرفی) و بمقدار کمتر در ادرار ( 13% مقدار مصرفی) دفع می شود.

موارد مصرف سیلدنافیل | قرص سیلدنافیل

زیادی فشارخون شریان ریوی , اختلالات نعوظ

مقدار مصرف سیلدنافیل | قرص سیلدنافیل

مقدار معمول برای اختلالات نعوظ :بزرگسالان:

مقدار اولیه: 50 mg ، خوراکی، یک بار در روز، در موقع لزوم، یک ساعت قبل از فعالیت جنسی ، مقدار نگهدارنده:25 تا 100 mg ، خوراکی، یک بار در روز، در موقع لزوم، یک ساعت قبل از فعالیت جنسی.

مقدار معمول برای اختلالات نعوظ :سالمندان :

مقدار اولیه:25 mg ، خوراکی، یک بار در روز، در موقع لزوم، یک ساعت قبل از فعالیت جنسی

هشدارها

1-مصرف سیلدنافیل مخصوصا مصرف مزمن ، در کودکان توصیه نمی شود.
2-مصرف داروی سیلدنافیل در موارد زیر با احتیاط فراوان صورت پذیرد:
افرا تحت درمان زیادی فشارخون، بیماران دارای کاهش فشارخون در حالت استراحت (BP کمتر از 90/50)،از دست رفتن مایعات بدن، انسداد برون ده بطن چپ، اختلالات آناتومیک آلت تناسلی مردانه. در مصرف همزمان سیلدنافیل با داروهای کاهنده فشار خون ، کنترل فشارخون بیمار ضروری است.
3-گشاد کننده های عروق ریوی مانند سیلدنافیل می توانند بطور قابل توجهی وضعیت قلبی عروقی بیماران دارای بیماری انسداد ورید ریه را وخیم تر کنند.
4-سیلدنافیل در بیماران دارای اختلالات آناتومیک آلت تناسلی مردانه(مانند انحراف زاویه ، فیبروز جسم غاری، بیماری پیرونی) یا بیماران مستعد ابتلا به نعوظ پایدار(مانند لوسمی، مولتیپل میلوما،کم خونی داسی شکل) با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1-کاهش ناگهانی شنوایی یا از دست رفتن شنوایی که ممکن است با وزوزگوش و سرگیجه همراه باشد ممکن است با مصرف سیلدنافیل رخ دهد.
2-کاهش ناگهانی دید در یک چشم یا هردوچشم ممکن است با مصرف سیلدنافیل رخ دهد که نشانه نوروپاتی ایسکمیک قدامی غیرشریانی می باشد.
3- از مصرف سیلدنافیل با نام های تجاری متفاوت (ویاگرا و ...) و یا با دیگر مهار کننده های فسفودی استراز تیپ 5 بصورت همزمان بپرهیزید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

نظرات
  • جعفر:

   با سلام من بیست عدد قرص تادالافیل روز ی یک عدد مصرف کردم و مشکل از دست دادن نعوظ حین رابطه حل شد ولی بعد از اتمام قرصها باز دچار مشکل شدم آیا باید به خوردن قرصها ادامه دهم ؟چند تا ؟ ممنون

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام . داروهای این دسته با افزایش خون رسانی به آلت تناسلی در حین آمیزش جنسی سبب حفظ و تقویت نعوظ می شوند اما طول اثر آن ها حداکثر 24 ساعت است و منجر به اثر دائم در فرد نمی شوند. توصیه می شود حتما جهت دریافت راهکارهای دیگر به پزشک متخصص اورولوژیست مراجعه فرمایید.

پرسش از دکتر داروساز