اطلاعات دارویی لوپرامید

Loperamide

لوپرامید Loperamide

English

لوپرامید یک مشتق سنتزی پیپرادین است که برای درمان علائم اسهال کاربرد دارد.

گروه دارو: ضد اسهال

مکانیسم اثر لوپرامید

لوپرامید با اثر مستقیم روی پایانه اعصاب مخاطی روده باعث کاهش حرکات روده، افزایش زمان عبور محتویات روده، کاهش حجم مدفوع و افزایش ویسکوزیته و چگالی مدفوع می شود.

فارماکودینامیک

با تاثیر بر ترشح آب و الکترولیت ها و مهار حرکات پریستالیتیک روده حجم مدفوع تولیدی را کاهش داده و باعث افزایش قوام آن میشود و نهایتا علائم اسهال برطرف می گردد.

فارماکوکینتیک

داروی لوپرامید بصورت خوراکی مصرف شده و جذب خوبی دارد.
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو بعد از مصرف محلول خوراکی و کپسول به ترتیب حدود 2.5 تا 5 ساعت ایجاد می شود.
• نیمه عمر دارو حدود 9 تا 15 ساعت است و دارو بعد از متابولیسم عمدتا توسط مدفوع دفع می شود.
• مشخص نیست که آیا دارو از جفت عبور می کند یا خیر. میزان ترشح آن در شیر کم است.

موارد مصرف لوپرامید

اسهال حاد و مزمن

مقدار مصرف لوپرامید

بزرگسالان:
- اسهال حاد: ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی ( نهایتا 16 میلی گرم در روز)طی 48 ساعت بهبود ایجاد می شود.
- اسهال مزمن : ابتدا 4 میلی گرم خوراکی در ادامه 2 میلی گرم بعد از هر اجابت مزاج ابکی. متوسط دوز نگهدارنده روزانه 4 تا 8 میلی گرم می باشد و بهبهودی عمدتا طی 10 روز صورت می گیرد. در صورت عدم بهبودی طی 10 روز و با دوز روزانه 16 میلی گرم, بیماری از نوع اسهال مقاوم به لوپرامید می باشد و با افزایش دوز بهبودی حاصل نمی شود.
اسهال حاد در کودکان :
2 تا 6 سال: 1 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 3 میلی گرم می باشد.)
6 تا 8 سال: 2 میلی گرم 2 بار در روز اول و در ادامه0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 4 میلی گرم می باشد.)
8 تا 12 سال: 2 میلی گرم 3 بار در روز اول و در ادامه 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن بعد از هر اسهال ابکی (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم می باشد.)
12 تا 18 سال: 4 میلی گرم بعد از اسهال ابکی دوز نگهدارنده 2 میلی گرم بعد از هر اسهال (ماکسیمم دوز مجاز روزانه 8 میلی گرم می باشد.)

هشدارها

تنها در مواردی که علت اسهال عفونی نباشد بایستی مصرف شود. اگر بعد از 48 ساعت از مصرف دارو بهبودی حاصل نشد و یا یبوست و واکنش های التهابی ایجاد شد دارو بایستی قطع شود.
در مصرف این دارو احتمال واکنش های حساسیتی وجود دارد و در صورت ایجاد مصرف دارو باید قطع شود.

نکات قابل توصیه

اگر اسهال بعد از 2 روز از مصرف داروی لوپرامید بهبود نیافت یا در اسهال خون و مخاط مشاهده شد و یا تب و دردهای شکمی ایجاد شد مراجعه مجدد به پزشک ضروری است.
در بیماران مبتلا به اسهال تامین آب و الکترولیت های از دست رفته ضروری است بنابراین بایستی آب لازم توسط سرم های تزریقی یا خوراکی تامین گردد.

مسکن های اوپیوئیدی

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز