اطلاعات دارویی دیازپام

Diazepam

محل تبلیغ - صفحه داخلی بالا

دیازپام Diazepam

English

دیازپام متعلق به گروهی از داروها بنام بنزودیازپین ها می باشد که با کند کردن حرکت مواد شیمیایی درمغزکه ممکن است عدم تعادل داشته باشد عمل می کند،در نتیجه منجر به کاهش تنش های عصبی (اضطراب)می شود. دیازپام در درمان اختلالات اضطرابی،علائم قطع مصرف الکل ، اسپاسم های عضلانی بکار میرود. دیازپام گاهی همراه دیگر داروها در درمان صرع استفاده می شود.

مکانیسم اثر دیازپام

هرچند مکانیسم دقیق آنها هنوز بخوبی مشخص نشده است. کلیه بنزودیازپین ها بسته به میزان مصرف میتوانند از تسکین خفیف تا اغما را ایجاد کنند.تصور می شود بنزودیازپین ها از طریق اتصال به گیرنده گابا نوع A سبب افزایش یا تسهیل عمل گاماآمینوبوتیریک اسید(GABA) می شوند.

فارماکودینامیک

بنزودیازپین ها بصورت غیراختصاصی به گیرنده های بنزودیازپین که خواب،شل شدن ماهیچه، عمل ضد تشنج هماهنگی حرکتی و حافظه را میانجیگری میکند متصل می شوند.

فارماکوکینتیک

دیازپام بخوبی از راه خوراکی جذب می شود.فراهمی زیستی دیازپام 93% می باشد.پیوند دیازپام به پروتئین های پلاسما بسیار زیاد (98.5%) می باشد. متابولیسم دیازپام درکبد و از طریق سیتوکروم P450 انجام می شود. دیازپام و متابولیت های آن عمدتا از طریق ادرار دفع می گردند.

مقدار مصرف دیازپام

--مقدار معمول بعنوان ضد تشنج:بزرگسالان:
 خوراکی:
2 تا 10 mg ، دو تا چهار بار در روز.
ژل مقعدی: 0.2 mg/kg. ممکن است هر 4 تا 12 ساعت تکرار شود. حداکثر یک دوره هر 5 روز ویا 5 دوره در ماه.
--مقدار معمول برای اضطراب: بزرگسالان:
 خوراکی:
2 تا 10 mg ، دو تا چهار بار در روز.
عضلانی یا وریدی: 2 تا 5 mg (اضطراب متوسط) یا 5 تا 10 mg ( اضطراب شدید) در یک نوبت. ممکن است در صورت نیاز 3 تا 4 ساعت بعد تکرار شود.
-- مقدار معمول بعنوان ضد تشنج: کودکان:
ژل مقعدی
: برای نوزادان زیر 6 ماه توصیه نمی شود. برای نوزادان و کودکان 6 ماه تا 2 سال هنوز به اثبات نرسیده است.
2 تا 5 سال: 0.5 mg/kg
شش تا 11 سال: 0.3 mg/kg
دوازده سال و بالاتر: 0.2 mg/kg
ممکن است 4 تا 12 ساعت بعد تکرار شود. حداکثر 1 نوبت هر 5 روز یا 5 نوبت در ماه.
مقدار معمول برای اضطراب: کودکان:
1 تا 12 سال: -خوراکی:
0.12 تا 0.8 mg/kg, در مقادیر منقسم هر 6 تا 8 ساعت .
عضلانی 0.04 تا 0.3 mg/kg, هر 2 تا 4 ساعت تا حداکثر مقدار 0.6 mg/kg, در 8 ساعت.

هشدارها

1-فرم تزریقی دیازپام بخصوص از راه وریدی در موارد زیر با احتیاط فراوان تجویز گردد: سالمندان،افراد بشدت بیمار، دارای ذخیره محدود ریوی زیرا ممکن است سبب بروز ضعف و وقفه تنفسی و حمله قلبی شود.همچنین مصرف همزمان دیازپام با باربیتورات ها،الکل و دیگر داروهای مضعف سیستم عصبی مرکزی احتمال بروز ضعف تنفسی و وقفه تنفسی را افزایش می دهند.
2-هنگامیکه دیازپام همزمان با ضددردهای مخدر مصرف می شود، مقدار مصرف مخدر بایدحداقل به یک سوم کاهش داده شود و در محدوده کوتاهی تجویز گردد.در برخی موارد مصرف مخدر ضروری نیست.
3-فرم تزریقی دیازپام در بیماران در حالت شوک و اغما ،مسمومیت شدید با الکل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده نباید تجویز گردد.
4-کارایی و امنیت مصرف دیازپام تزریقی در نوزادان(30 روزه و کمتر) هنوز به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1- دیازپام در بیماران دارای نارسایی کلیوی یا کبدی با احتیاط فراوان تجویز شود.
2- دیازپام نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف گردد.
3-از قطع مصرف ناگهانی دیازپام و یا کاهش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشک معالج بپره یزید زیرا احتمال بروز علائم محرومیت از دارو وجود دارد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز