اطلاعات دارویی لووفلوکساسین

Levofloxacin

لووفلوکساسین Levofloxacin

English

لووفلوکساسین آنتی بیوتیک از گروه فلوروکینولون ها می باشد. لووفلوکساسین در درمان عفونت های ناشی از باکتریها استفاده می شود.
لووفلوکساسین در درمان عفونت های باکتریایی پوست، سینوس ها ، کلیه ها، مثانه یا پروستات بکار می رود.
لووفلوکساسین همچنین در درمان عفونت های باکتریایی مسبب برونشیت و پنومونی ، و بیمارانی که در معرض سیاه زخم و طاعون قرار گرفته اند نیز استفاده می شود.

لووفلوکساسین

مکانیسم اثر لووفلوکساسین

لووفلوکساسین یک ترکیب باکتریسید است که از طریق مهار آنزیم توپوایزومراز II ( یا DNA ژیراز) و توپوایزومراز IV ، همانندسازی،  ترمیم DNA را مهار می کند .

فارماکودینامیک

لووفلوکساسین آنتی بیوتیک از مشتقات فلوروکینولون ها می باشد. لووفلوکساسین ایزومر L افلوکساسین می باشد.
لووفلوکساسین در درمان عفونت های باکتریایی ورم ملتحمه، سینوزیت، برونشیت مزمن، پنومونی، پنومونی مقاوم به پنی سیلین ، عفونت پوست، عفونت های پیچیده دستگاه ادراری ، و پیلونفریت حاد بکار می رود.

فارماکوکینتیک

لووفلوکساسین پس از مصرف خوراکی ، بسرعت و بخوبی از دستگاه گوارش جذب می شود و بطور گسترده ای در بافت های بدن توزیع می شود. مقادیر کمی از لووفلوکساسین متابولیزه شده و عمدتا بصورت تغییر نیافته از طریق ادرار دفع می شود .

مقدار مصرف لووفلوکساسین

برای پنومونی بیمارستانی : بزرگسالان : 750 mg خوراکی یا وریدی هر 24 ساعت بمدت 7 تا 14 روز.
برای برونشیت : بزرگسالان : تشدید حاد برونشیت مزمن :500 mg خوراکی یا وریدی هر 24 ساعت بمدت 7 روز.

هشدارها

1-در حین مصرف لووفلوکساسین درصورت بروز درد، ورم یا التهاب تاندون یا ضعف یا عدم توانایی در استفاده از مفاصل ، اجتناب و دوری کردن از ورزش ، مصرف را قطع کرده و پزشک معالج خود را آگاه کنید .
احتمال بروز ناهنجاری های تاندون در افراد مسن معمولا بالای 60 سال ، بیماران مصرف کننده داروهای کورتیکواستروئید، بیماران دارای پیوند قلب ، کلیه و ریه بیشتر است.
2- فلوروکینولون ها از جمله لووفلوکساسین دارای فعالیت مسدود کننده نورو ماسکولار و در نتیجه بدتر شدن ضعف عضلانی در بیماران دارای میاستنی گراویس می باشد .

نکات قابل توصیه

1- داروهای ضد باکتری از جمله لووفلوکساسین باید فقط برای درمان عفونت های باکتریال استفاده شوند. برای درمان عفونت های ویروسی نباید استفاده شود.
2- لووفلوکساسین باید یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف شود و هر روز سر ساعت معینی استفاده شود.
3- لووفلوکساسین باید با مقدار کافی مایعات مصرف شودو در طول درمان نیز بیمار به اندازه کافی مایعات بنوشد . همچنین از قلیایی کردن بیش از حد ادرار باید پرهیز کرد چرا که خطر پیدایش کریستال در ادرار وجود دارد.
4- لووفلوکساسین را 3 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف داروهایی نظیر سوکرالفیت، آنتی اسید های حاوی منیزیم یا آلومینیم ، قرصهای جویدنی بافری دیدانوزین ، پودرهای مخصوص کودکان و یا دیگر محصولات حاوی آهن یا زینک ، مصرف نمایید.

عوارض جانبی لووفلوکساسین

تهوع , سردرد2 , بی خوابی , یبوست , گیجی , بثورات جلدی , اسهال , تب1 , خارش

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

برچسب ها
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز