اطلاعات دارویی مترونیدازول

Metronidazole

مترونیدازول Metronidazole

English

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک است که در درمان بیماری‌های عفونی ایجاد شده در اثر ارگانیسم‌ها بویژه باکتری‌های بی هوازی و پروتوزوآ ها بکار می رود.

گروه دارو: ضد انگل ها

مکانیسم اثر مترونیدازول

مترونیدازول پس از جذب در سلول، تحت واکنش‌های درون سلولی احیاشده و به متابولیت‌های سمی تبدیل می‌گردد.
متابولیت‌های مترونیدازول سبب آسیب دی-ان-آی DNA سلولی می‌شوند. از آنجا که واکنشهای احیای مربوط به تولید این متابولیت‌ها تنها درسلول های بی هوازی رخ می‌دهند، سلول‌های انسان و باکتری‌های هوازی تا حد زیادی از آسیب مصون هستند .

فارماکودینامیک

مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک از گروه نیترو ایمیدازول در درمان بیماری‌هایی مثل واژینوز باکتریال، بیماری‌های التهابی لگن، کولیت سودوممبران، همچنین در درمان بیماری‌های ایجاد شده توسط پروتوزوآها مثل تریکوموناس واژینالیس، عفونت‌های آمیبی، عفونت‌های ژیاردیایی ، بیماری‌های ایجادشده بوسیله باکتری‌های بی هوازی و همچنین در درمان بیماری کرون و روزاسه کاربرد دارد .

فارماکوکینتیک

مترونیدازول از راه خوراکی به خوبی جذب شده و مقدار جذب تحت تاثیر غذا قرار نمی گیرد.در اغلب مایعات و ترشحات بدن منتشر شده و غلظت سرمی 2 ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود میرسد.
نیمه عمر این دارو در بزرگسالان حدود 8 ساعت است.
دفع مترونیدازول عمدتاً کلیوی بوده(60-80 درصد) و تا 15درصد ممکن است از راه مدفوع دفع شود. %20 از دارو بعد از مصرف واژینال به صورت سیستمیک جذب می شود.

مقدار مصرف مترونیدازول

بزرگسالان
خوراکی :

**به عنوان ضد باکتری سیستمیک در عفونت های بی هوازی

مقدار mg/kg 7.5 و حداکثر تا یک گرم هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر مصرف می‌شود.
در التهاب روده :۵۰۰ میلی گرم چهاربار در روز،
درکولیت ناشی از آنتی بیوتیک: ۵۰۰ میلی گرم ۴-۳ بار در روز،
در گاستریت و زخم دوازدهه ناشی از هلیکو باکترپیلوری به عنوان درمان کمکی: ۵۰۰ میلی گرم 2 بار در روز و یا 250 میلی گرم 4 بار در روز به همراه سایر آنتی بیوتیک های خوراکی
دردرمان واژینوز باکتریایی، ۵۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز برای ۷ روز مصرف می‌شود.

به عنوان ضد تک یاخته در آمیبیازیس ۷۵۰-۵۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز برای ۱۰-۷ روز،
در ژیاردیازیس ۲ گرم یک بار در روز برای ۳ روز یا ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت ۷-۵
در درمان تریکومونازیس ۲ گرم به صورت مقدار واحد، یک گرم ۲ بار در روز به مدت یک روز یا ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت ۷ روز مصرف می‌شود.
تزریقی :
در عفونت های بی هوازی ابتدا mg/kg 15 به عنوان دوز بارگیری و سپس mg/kg 7.5 تاحداکثر یک گرم، هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر انفوزیون وریدی می‌شود.

** کودکان در عفونت های باکتریایی :

- کمتر از 7 روز:
mg/kg7.5 وریدی هر 12 ساعت برای زیر دو کیلوگرم
و هر 8 ساعت برای بالای دو کیلوگرم
8- تا 28روز:
mg/kg7.5 وریدی هر 12 ساعت برای زیر دو کیلوگرم و هر 6 ساعت برای بالای دو کیلوگرم
- بالای یک ماه:
mg/kg/day40 تا 22.5 وریدی در سه دوز منقسم و حداکثر 1.5گرم در روز
خوراکی: mg/kg/day 50 تا 30 در سه دوز منقسم و حداکثر 2.25 گرم در روز

هشدارها

در صورت حساسیت به مترونیدازول و همچنین در سه ماهه اول بارداری از مصرف دارو خودداری کنید. در صورت بارداری و یا اقدام به آن و یا سابقه بیماری های کبد، بیماری های گوارشی و روده ای مثل بیماری کرون، اختلالات خونی نظیر آنمی(کمبود گلبول قرمز) ویا لکوپنی(کمبود گلبول سفید) ، بیماری صرع یا سابقه تشنج و اختلالات دستگاه عصبی پزشک خود را مطلع سازید.

نکات قابل توصیه

طول دوره درمان را کامل کنید. علایم بیماری شما قبل از ، از بین رفتن کامل عفونت بهبود می یابد که قطع دارو در این زمان باعث ایجاد عفونت های بعدی مقاوم به درمان می گردند.
از مصرف الکل بطور همزمان با مترونیدازول و حداقل سه روز بعد از قطع آن خودداری کنید. مصرف فرم پیوسته رهش و سوسپانسیون دارو با معده خالی یک ساعت قبل یا ٢ ساعت بعد از غذا و وصرف قرص معمولی (سریع رهش) دارو با معده پر (همراه یا بلافاصله بعد از غذا) می باشد.

الکل

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز