اطلاعات دارویی متی مازول

Methimazole

متی مازول Methimazole

English

متی مازول (Methimazole) در درمان فعالیت بالای غده تیروئید مانند بیماری گریوز، پرکاری تیروئید و یا آماده سازی برای جراحی غده تیروئید به دلیل افزایش فعالیت آن به کار می رود. داروی متی مازول همچنین در مواردی که نیاز به برداشت و حذف غده تیروئید از بدن می باشد و یا در سایر حالت هایی که بوسیله پزشک تعیین می گردد مانند تیرو توکسیکوز به کار می رود. (مشکلات تیروئیدی)

مکانیسم اثر متی مازول

متی مازول به عنوان یک عامل ضد تیروئید با مهار تولید هورمون های تیروئیدی فعالیت می کند. تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی از طریق غده تیروئید صورت می گیرد و موجب تنظیم متابولیسم بدن می شود.

فارماکودینامیک

متی مازول با جلوگیری از اکسیداسیون ید در غده تیروئید مانع از ساخت تیروکسین(T4) و تری یدوتیرونین (T3) که هورمون های تیروئیدی می باشند، می شود.

فارماکوکینتیک

متی مازول فراهمی زیستی بالا و در حد 80 تا 95 درصد دارد. شروع اثر داروی متی مازول  12 تا 18 ساعت پس از مصرف خوراکی آن می باشد. طول اثر آن 36 تا 72 ساعت ومدت زمان اوج غلظت پلاسمایی دارو 1 تا 2 ساعت می باشد.
متی مازول به پروتئین های پلاسما متصل نمی شود و توسط کبد متابولیزه می شود. نیمه عمر حذف دارو 4 تا 6 ساعت و دفع آن نیز از طریق ادرار می باشد.

مقدار مصرف متی مازول

پرکاری تیروئید:
- دوز اولیه:
پرکاری تیروئید خفیف: 5 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
پرکاری تیروئید متوسط: 10 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت ( حداکثر تا 40 میلی گرم روزانه)
پرکاری تیروئید شدید: 20 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
- دوز نگدارنده:
5 تا 15 میلی گرم خوراکی روزانه
دوز معمول درکودکان بالای یکسال:
- دوز اولیه: 0.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه خوراکی در 3 دوز منقسم
- دوز نگدارنده: 0.2 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه خوراکی در 3 دوز منقسم ( حداکثر دوز تا 30 میلی گرم روزانه)
بیماری گریوز:
10 تا 20 میلی گرم روزانه خوراکی و تا نرمال شدن، کاهش دوز به میزان 50 درصد و تجویز به مدت 12 تا 18 ماه
موارد تیروتوکسیکوز:
20 تا 30 میلی گرم هر 6 تا 12 ساعت برای دوره ای کوتاه سپس کاهش دوز به صورت نگهدارنده ( 5 تا 15 میلی گرم روزانه ) یا کاهش به صورت دوره ای به هر 12 ساعت یا هر 24 ساعت

هشدارها

1- به دلیل اینکه متی مازول می تواند باعث هیپوپروترومبینمی و خونریزی شود، زمان پروترومبین در طی دوره درمان بخصوص قبل از اعمال جراحی باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
2- به دلیل امکان بروز عارضه گیجی و خواب آلودگی با متی مازول ، در صورت مصرف همزمان الکل و برخی داروهای خاص با این دارو ، این عوارض شدید تر می شود. متی مازول باید با احتیاط مصرف شود و از انجام اعمالی مانند رانندگی در هنگام مصرف آن تا بدست آوردن مجدد هوشیاری خودداری شود.
3- تست های آزمایشگاهی شامل تستهای عملکرد کبد ، تیروئید، شمارش سلول های خونی و تست های انعقاد خون همراه با کنترل حالت های مربوط به عوارض جانبی ممکن است در زمان مصرف داروی متی مازول انجام شود.
4- متی مازول صدمات جدی به جنین می زند بنابراین در صورتی که احتمال بارداری می دهید و یا تصمیم به بارداری دارید باید با پزشک خود مشورت کنید، تا در صورت سنجنیدن فواید و مضرات، استفاده از آن بررسی شود. با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد.

نکات قابل توصیه

1- مصرف داروی متی مازول با یا بدون غذا تفاوتی ندارد مگر در موارد تحریک معده که جهت کاهش تحریک باید با غذا مصرف شود.
2- مصرف متی مازول باید طبق برنامه زمان بندی بر اساس ساعت صورت گیرد مگر پزشک توصیه دیگری داشته باشد.
3- در صورت فراموشی یک دوز از داروی متی مازول، به محض یاداوری باید دارو میل شود و در صورت نزدیکی به زمان مصرف دوز بعدی از دو برابر کردن دوز دارو اجتناب شود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

مصرف در شیردهی

با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد. 
برچسب ها
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز