اطلاعات دارویی پسیلیوم

Psyllium

پسیلیوم Psyllium

English

اجزای فرآورده: پسیلیوم یا اسفرزه
مواد موثره: دکستروز
پسیلیوم
یک داروی ملین گیاهی است که از طریق جذب آب باعث حجیم شدن محتویات روده شده و با افزایش حرکات دودی شکل باعث تخلیه مدفوع می گردد.

چون آنزیم های گوارشی و میکروبهای کولون اثر چندانی بر روی موسیلاژ پسیلیوم ندارند لذا ماده موسیلاژی بصورت غشاء نازکی جدار روده ها را پوشانده و با تشکیل یک لایه محافظ عمل تسکین دهنده خود را در بیماریهای التهابی روده ها اعمال می کند . پسیلیوم از تحریکات مواد مختلف حتی میکروبها بر جدار کولون جلوگیری کرده و التهابات را درمان می نماید .

 مصرف پسیلیوم باعث پر شدن معده و کم شدن اشتها و در نتیجه کمک به رفع چاقی می نماید . این فراورده بعلت جلوگیری از جذب مجدد اسیدهای صفراوی باعث کاهش کلسترول سرم خون نیز می شود .

گروه دارو: ملین ها

مقدار مصرف پسیلیوم

 بزرگسالان: يک تا سه بار در روز هربار يک ساشه گرانول پسيليوم را با يک ليوان آب ، یا ترجیحا آب میوه یا شیر هم زده، ميل نمايند.

کودکان 12-6 سال : نصف دوز بزرگسال.

 بهتر است در شب هنگام خواب یا صبح ناشتا مصرف شود.

مصرف چند ليوان آب در روز (2 لیوان آب با هر ساشه )توصيه می شود.

هشدارها

پسیلیوم باعث كاهش جذب برخی مواد معدنی مانند كلسيم, منيزيم, مس و روی, و ويتامين B12 و گليكوزيدهای قلبی و مشتقات کومارینی می‌گردد.

نکات قابل توصیه

برای درمان یبوست ، افزایش فعالیت بدنی و رعایت رژیم غذایی مانند مصرف سالاد ، روغن زیتون و میوه توصیه می شود .

دارو دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

عوارض جانبی پسیلیوم

نفخ , انسداد روده , انسداد مری

در شروع درمان (به خصوص در مقادیر زیاد )ممکن است بطور موقت نفخ و سنگينی در بيماران ايجاد گردد که با تنظیم مقدار و مصرف آب بیشتر برطرف می شود.
به ندرت واکنشهای آلرژيک با مصرف دارو گزارش شده است.
مصرف مقادير زياد پسيليوم ممکن است موجب انسداد مری و روده (معمولا به دليل مصرف کم مايعات) گردد، لذا توصیه می شود همراه این دارو آب کافی مصرف شود.

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه