اطلاعات دارویی ریواروکسابان

Rivaroxaban

ریواروکسابان Rivaroxaban

English

ریواروکسابان (Rivaroxaban) که با نام تجاری زارلتو (Xarelto) شناخته می‌شود، نوعی ترکیب ضد انعقادخون است که از تشکیل لخته‌های خونی جلوگیری می‌نماید.
ریواروکسابان به منظور پیشگیری و همچنین درمان ترومبوز وریدی عمقی (DVT) استفاده می‌شود. ترومبوز وریدی عمقی ممکن است به آمبولی ریوی منجر شود که می‌تواند تهدید کننده حیات باشد. این دارو همچنین در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می‌شود.
فیبریلاسیون دهلیزی نوعی اختلال ریتم قلب است و می‌تواند به سکته مغزی منجر شود. این دارو خطر سکته‌های مغزی را در این افراد کاهش می‌دهد.

گروه دارو: ضد انعقاد ها

مکانیسم اثر ریواروکسابان

داروی ریواروکسابان با مهار مستقیم،انتخابی و برگشت پذیر فاکتور Xa در دو مسیر انعقادی داخلی و خارجی موجب قطع چرخه انعقادی می شود و مانع از ساخت ترومبین می شود.
ترومبین هم پلاکت ها را فعال می کند هم فیبرینوژن محلول را به فیبرین نامحلول تبدیل می کند. مهار فاکتور Xa به صورت وابسته به دوز ریواروکسابان می باشد.

فارماکودینامیک

ریواروکسابان یک ترکیب ضد انعقادخون است که با مهار مستقیم فاکتور Xa مانع شکل گیری ترومبین می شود.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف خوراکی داروی ریواروکسابان به سرعت جذب می گردد و غلظت پلاسمایی پس از 2-4 ساعت به حداکثر مقدار خود می رسد.فراهمی زیستی دوز 10 mg بیش از 80% می باشد.
ریواروکسابان حدود 92% تا 95% به پروتئینهای پلاسما پیوند می یابد.
متابولیسم داروی ریواروکسابان کبدی و از طریق CYP3A4/5 و CYP2J2. انجام می گیرد.دفع آن عمدتا از طریق ادرار و بمقدار کمتر از طریق مدفوع صورت می پذیرد.
نیمه عمر حذفی نهایی آن 5 تا 9 ساعت می باشد که در سالمندان به 11 تا 13 ساعت می رسد.

مقدار مصرف ریواروکسابان

مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از سکته‌های مغزی در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی:بزرگسالان:

20 mg خوراکی یک بار در روز

مقدار مصرف معمول برای ترومبوز وریدی عمقی (DVT): بزرگسالان:

مقدار اولیه: 15 mg خوراکی ، دو بار در روز بمدت 21 روز
مقدار نگهدارنده:20 mg خوراکی یک بار در روز تا خاتمه مدت درمان

مقدار مصرف معمول برای آمبولی ریوی : بزرگسالان:

مقدار اولیه: 15 mg خوراکی ، دو بار در روز بمدت 21 روز
مقدار نگهدارنده:20 mg خوراکی یک بار در روز تا خاتمه مدت درمان

مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض زانو یا لگن قرار گرفته‌اند: بزرگسالان:

مقدار اولیه: 10 mg خوراکی یک بار در روز، اولین دوز 6 تا 10 بعد از عمل مصرف شود.
طول مدت درمان:
جراحی تعویض زانو: 12 روز
جراحی تعویض لگن: 35 روز

هشدارها

1- شایع ترین عارضه داروی ریواروکسابان خونریزی می باشد؛ خونریزی های عمده (به عنوان مثال خونریزی داخل جمجمه ای، خونریزی گوارشی،خونریزی شبکیه ای ، هماتوم اپیدورال ، خونریزی آدرنال) با مصرف ریواروکسابان گزارش شده است.
2- ریواروکسابان در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی متوسط تا شدید(رده B و C کودک پیو) یا دارای بیماری کبدی ناشی از اختلال انعقادی با احتیاط فراوان مصرف شود.
3- داروی ریواروکسابان در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی متوسط (کلیرانس کراتین 30 تا 50 mL/minute) با احتیاط مصرف گردد.مصرف ریواروکسابان در صورت بروز نارسایی کلیه حاد قطع گردد. استفاده ریواروکسابان در بیمارانی که در مرحله پیشرفته ای از بیماری کلیه ESRD نیازمند همودیالیز قرار دارند توصیه نمی شود.
4- امنیت و کارایی مصرف داروی ریواروکسابان در بیماران دارای دریچه مصنوعی قلب یا روماتیسم قلبی قابل توجه( شامل استنوز دریچه میترال) به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1- در صورت بروز علائم خونریزی ( استفراغ خون یا استفراغ شبیه دانه های قهوه، سرفه همراه با خون ، وجود خون در ادرار،مدفوع قیری، سیاه ، قرمز،خونریزی لثه،خونریزی غیرعادی واژن، کبودی بدون دلیل یا هر گونه خونریزی که متوقف نمی شود) ، گیجی شدید، سنکوپ، پارستزی(گز گز و مورمور شدن پوست) ، احساس ناتوانی ، سردرد شدید، ادم فورا به پزشک معالج مراجعه نمایید.
2- قرصهای 15 و 20 mg ریواروکسابان را همراه غذا مصرف کنید.غذا موجب افزایش فراهمی زیستی دراین مقادیر مصرف می شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز