اطلاعات دارویی پنتوکسی فیلین

pentoxifylline

پنتوکسی فیلین pentoxifylline

English

پنتوکسی فیلین جریان خون را بهبود می بخشد. پنتوکسی فیلین به حمل اکسیژن به بافت ها و اندام ها نیز کمک می کند.پنتوکسی فیلین در بهبود جریان خون و کاهش علائم بیماری لنگیدن متناوب کاربرد دارد، پنتوکسی فیلین درمان برای لنگیدن متناوب نیست.

مکانیسم اثر پنتوکسی فیلین

پنتوکسی فیلین با مهار فسفودی استراز گلبول قرمز باعث افزایش فعالیت cAMP گلبول قرمز می شود. اثر عمده پنتوکسی فیلین کاهش ویسکوزیته خون است که احتمالا از طریق اثر بر قابلیت تغییر شکل دادن گلبولهای قرمز و میزان تجمع و چسبیدن پلاکت ها صورت می پذیرد.همچنین پنتوکسی فیلین یک آنتاگونیست غیرانتخابی گیرنده آدنوزین می باشد.

فارماکودینامیک

پنتوکسی فیلین یک مشتق گزانتین است که گشادکننده عروق می باشد. از لحاظ ساختارمشابه تئوفیلین و کافئین می باشد.پنتوکسی فیلین سبب افزایش جریان خون به بافتهای ایسکمیک می شود و اکسیژن رسانی به بافت ها را بهبودمی بخشد.پنتوکسی فیلین همچنین فشار اکسیژن را در کورتکس مغز و مایع مغزی نخاعی افزایش می دهد.

فارماکوکینتیک

بدنبال تجویز خوراکی ، پنتوکسی فیلین به آسانی و تقریبا کامل از دستگاه گوارش جذب می شود.اتصال به پروتئین های پلاسما 70% است. پنتوکسی فیلین دارای اثر متابولیسم گذر اول کبدی است .بعضی از متابولیت های پنتوکسی فیلین، فعال هستند.دفع آن تقریبا بطور کامل از طریق ادرار صورت می گیرد.نیمه عمر پنتوکسی فیلین 0.4 تا 0.8 ساعت است.

موارد مصرف پنتوکسی فیلین

لنگیدن متناوب

مقدار مصرف پنتوکسی فیلین

برای درمان لنگیدن متناوب : بزرگسالان :400 میلی گرم ،خوراکی،3بار در روز .در صورت بروز عوارض نا خواسته دوز به 400 میلی گرم دو بار در روز کاهش یابد.

هشدارها

1-بیماران دارای انسداد سرخرگی مزمن اندام جنبشی متعاقبا بیماری آرترواسکلریک دیگری را بروز می دهند.
2-در اولین نشانه های واکنش آنافیلاکتیک ، باید مصرف پنتوکسی فیلین قطع گردد.
3-مقدار مصرف پنتوکسی فیلین باید در مبتلایان به نارسایی کبد و نارسایی کلیه کاهش یابد.

نکات قابل توصیه

1- پنتوکسی فیلین همراه غذا مصرف شود.
2-مصرف پنتوکسی فیلین را حتی اگر احساس بهتری دارید ادامه دهید و هیچ نوبتی از دارو را از دست ندهید.
3-بمنظور دستیابی به پاسخ مطلوب درمان با پنتوکسی فیلینممکن است 2 تا 4 هفته زمان لازم باشد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه