اطلاعات دارویی فوروزماید

Furosemide

فوروزماید Furosemide

English

فوروزماید از داروهای مدر موثر بر قوس هنله میباشد که مانع جذب بیش از حد نمک توسط بدن می شود. فوروزماید در درمان ادم (همراه با نارسایی احتقانی قلب،سیروز کبدی،بیماری کلیوی) و کم ادراری ناشی از نارسایی کلیوی و افزایش خفیف تا متوسط فشار خون و به عنوان داروی کمکی در درمان بحران افزایش فشار خون کاربرد دارد.

مکانیسم اثر فوروزماید

فوروزماید از مدرهای لوپ می باشد. فوروزماید بازجذب سدیم و آب در قسمت بالارونده قوس هنله را با مسدود کردن NKCC2 (کوترنسپورتر سدیم -پتاسیم –کلراید) مهار می کند.

فارماکودینامیک

فوروزماید یک مدر لوپ تیپ سولفونامید است که از لحاظ ساختاری به بومتانید مرتبط است. فوروزماید در کنترل زیادی فشار خون و ادم ناشی از نارسایی احتقانی قلب ،سیروز و بیماری کلیوی از جمله سندروم نفروتیک کاربرد دارد.

فارماکوکینتیک

فوروزماید در بیماران دارای عملکرد کلیوی طبیعی حدود 60% می باشد. فوروزماید حدود 95% به پروتئینهای پلاسما متصل می گردد.تنها مقدار کمی در کبد به مشتقات دفورفوریلات متابولیزه می گردد. فوروزماید از طریق ادرار دفع می گردد.نیمه عمر فوروزماید حدود دو ساعت می باشد.

موارد مصرف فوروزماید

فشار خون بالا , خیز یا ادم

مقدار مصرف فوروزماید

مقدار مصرف معمول برای زیادی فشار خون:بزرگسالان:
-خوراکی:
مقدار اولیه:20 تا 80 mg در هر نوبت مصرف.
مقدار نگهدارنده:افزایش مقدار در هر نوبت 20 تا 40 mg/dose هر 6 تا 8 ساعت تا رسیدن به اثر مطلوب.
حداکثر مقدار مجاز:600 mg در روز.
-داخل وریدی/داخل عضلانی:
10 تا 20 mg در یک نوبت طی 1 تا 2 دقیقه.
در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب دوز تکرارشونده مشابه دوز اولیه ممکن است پس از 2 ساعت داده شود.بدنبال آن اگر همچنان پاسخ مطلوب دریافت نشد پس از دو ساعت از آخرین مقدار داخل وریدی ممکن است به 20 تا 40 mg افزایش یابد تا رسیدن به دیورز موثر.تک دوز متجاوز از 200 mg بندرت لازم است.
-انفوزیون وریدی مداوم :0.1 mg/kg بعنوان مقدار اولیه بلوس.بدنبال آن 0.1 mg/kg/hour دو برابر هر دو ساعت تا حداکثر 0.4 mg/kg/hour .
مقدار مصرف معمول برای ادم:کودکان:
نوزادان و کودکان:
-خوراکی: 2 mg/kg/dose هر 6 تا 8 ساعت ، حداکثر 6 mg/kg/dose .
- داخل وریدی/داخل عضلانی:1 تا2 mg/kg/dose هر 6 تا 12 ساعت.
انفوزیون مداوم:0.05 mg/kg/hour .مقدار مصرف تا رسیدن به اثر درمانی مناسب تیتر گردد..

هشدارها

فوروزماید یک دیورتیک قوی است که، اگر در مقادیر بیش از حد داده می شود، می تواند به یک دیورز عمیق با کاهش آب و الکترولیت منجر شود. بنابراین، نظارت دقیق پزشکی مورد نیاز است و دوز و برنامه دوز باید با توجه به نیازهای بیمار اختصاصی تنظیم شود.

نکات قابل توصیه

1- حین مصرف فوروزماید از مصرف الکل بپرهیزید.
2- حین مصرف فوروزماید از مصرف مقادیر اضافی نمک های سدیم خودداری نمایید
3- حین مصرف فوروزماید از افزایش مصرف پتاسیم، بعنوان مثال موز یا آب پرتقال در رژیم غذایی خود بپرهیزید.
4-داروی فوروزماید را برای کاهش عوارض گوارشی همراه غذا مصرف کنید.

موارد منع مصرف فوروزماید

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز